Kışın ortasında tam iki haftalık yarıyıl tatili bizim gibi çocukları ile gezmeyi sevenler için harika bir fırsat. Ancak işin içinde kış ve çocuk olunca gidilecek yerler konusunda çok daha ayrıntılı düşünülmesi gerekiyor. Bizler bu yıl da sömestr tatilimizi ayarlarken şiddetli bir beyin fırtınasından geçtik uzun bir maraton atlattık, birçok yer inceledik ve sonunda bir yere karar verdik. İncelediğimiz yerleri buraya not düşeyim de benzer arayıştakilere fikir versin, en azından önümüzdeki yıllarda yine "sömestir tatilinde nereye gitsek?" arayışımda bana referans olsun...

Sömestirde aile tatili planlarken dikkat edilecekler:

1- İklim

Kar tatili mi, ılıman iklim tatili mi gönlünüzde yatan? Bizler genelde soğuk havadansa çocuklarla dışarıda vakit geçirebileceğimiz ılıman havayı tercih ediyoruz. Yok biz kayak severiz diyenlerdenseniz de termal giysilerden, kar pantolonlarına uzunca bir alışveriş listesi bekliyor sizi...

2- Maliyet

Özellikle uçaklı tatillerde en büyük maliyet malum ulaşım. Sağolsun hava yolu şirketleri de sömestre döneminde olabildiğince promosyon yapmıyor olmalarının yanı sıra genel olarak çocuk uçak biletleri de neredeyse tam bilet fiyatına satılıyor. Kışın ortasında bir hareketlilik sağlayan şu aileler de biraz düşünülse, en azından çocuklar için daha uygun fiyatlar olsa, inanın çok daha fazla aile seyahat eder...

İkinci önemli maliyet unsuru da konaklama. Booking.com gibi otel fiyatlarının kıyaslanabildiği sitelerde sıkı bir araştırma yapmak gerek bu konuda. İki çocukla bedava konaklanabilen oteller, daha ekonomik apartlar, aile odaları gibi seçenekler uzun uzun araştırılmalı.

3- Mesafe

İklime karar verdiniz, maliyeti de halletiniz bir konu daha var düşünmeniz gereken: mesafe. Çok uzaklara gidilen, gecenin bir saatindeki aktarmalı uçuşlar özellikle küçük çocuklar ile zorlayıcı olabilir. Araba ile çıkılan seyahatlerde de sık sık molalar gerekebilir, belki hedef noktası öncesi ara konaklamalar ile yolculuk kısaltılabilir.

4- Çocuk eğlencesi

Her şey planlandı, sorulacak son soru "çocuğum orada eğlenir mi?" olmalı. Çocuklu tatillerin olmazsa olmazı, gezilere bol bol çocukların eğleneceği duraklar eklemektir. Şehir meydanlarında buz patenleri, bol bol kayak eğlencesi, akvaryumlar, parklar, tema parklar, geniş meydanlar, çocuklara yönelik müzeler; gidilen destinasyona göre düşünülmesi gereken yerler.

Yurt İçi Kayak Tatili Merkezleri

Uludağ

Kar tatili denince ilk akla gelen yerdir Uludağ. Bursa merkezden yaklaşık 40 km'lik düzgün yollarla ulaşılabilen Uludağ kayak merkezi Uludağ Milli Parkı sınırları içerisinde yer alıyor. Zirvede birçok kayak oteli de bulunan Uludağ, çok da uzaklaşmadan kayak tatil yapma imkanı veriyor. 

Uludağ gezimiz.

Kartepe

İstanbul'un yanı başında kayak tatili imkanı için en yakın adres Kartepe'dir. Sapanca gölü yakınındaki Kartepede çok kapsamlı olmasa da kayak pistleri mevcut. Bizim gibi kayakla ilgilenmeyip kızakla yetinenler için de güzel. Kartepe zirvede tek bir otel seçeneği olsa da Maşukiye ve Sapanca'da da konaklamak mümkün. 

Kartepe gezimiz

Kartalkaya

Bolu merkeze yaklaşık 40 km mesafede, Bolu'nun güney doğusunda Köroğlu dağları üzerinde yer alan Kartalkaya, İstanbul ve Ankara'ya nispeten kolay ulaşımı ve son yıllarda açılmış olan butik oteller kıvamındaki otelleri ile benim gidip bir kar tatili yapmak için birçok defa hayal kurduğum bir merkez. 

Ilgaz

Ilgaz Dağı Milli Parkı içinde yer alan kayak merkezleri Kastamonu hava alanına 35 km uzaklıkta. Çam ağaçları arasında rüya gibi doğanın içinde yer alan Ilgaz dağında çok fazla olmasa da konaklanabilecek birkaç otel var. 

Palandöken

Son yıllarda, kar kalitesi ile pistleri ile Palandöken kayak merkezi sıklıkla kendinden söz ettiriyor. Erzurum havalimanına sadece 6 km uzaklıkta, hava alanında 15 dakikada ulaşılabilen mesafesi ile Palandöken Kayak Merkezi oldukça cazip.

Erciyes

Farklı zorluk derecelerine göre tam 31 farklı pistiyle, liftleri, yürüyen bantları, kayak merkezini tanıtan ayrıntılı sitesi ile (ayrıntılı siteye buradan ulaşabilirsiniz) Kayseri'deki Erciyes Kayak Merkezi'nin Türkiye'deki önde gelen merkezlerden biri olmak için ne kadar gayretli olduğu çok iyi anlaşılabiliyor. Erciyes, Kayseri havalimanına 40 km uzaklıkta.

Yurt Dışı Kayak Tatili Merkezleri

Fransız Alpleri, İtalyan Alpleri ve İsviçre Alpleri'ndeki kayak merkezlerine biraz bakındık. Kayak bizim öncelikli ilgi alanımız olmadığından yurt dışında kar tatiline gitsek gitsek en yakındakine ve en ucuzuna gideriz deyip Bulgaristan'daki Bansko ve Pamporovo kayak merkezlerine odaklandık.

Bansko

Bansko, Bulgaristan'ın en önemli, Avrupa'nın da en iyi ve en ekonomik kayak merkezlerinden biri. Türkiye'nin hemen yanı başında olması, özel aracınızla da ulaşma imkanı bulunması, nispeten daha ekonomik otel, kayak dersi ve kayak ekipmanları fiyatları ile cazip. Bansko kayak merkezine Kapıkule'den yaklaşık 4 saatlik araba yolculuğu ile ulaşılabiliyor. Bansko otelleri fiyatları burada.

Pamporovo

Bansko daha profesyonel bir kayak merkeziyken; yine Bulgaristan'daki Pamporovo, pistinin yanı sıra çam ağaçları ile bezeli doğası ile de dikkat çekiyor. Bizim gibi kayak tatili çok düşünmeyenlerin güzel bir kar tatili için tercih edebilecekleri bir rota. Pamporovo kayak merkezi, Kapıkule sınır kapısına özel aracınızla 3 saat mesafede. Pamporovo otelleri fiyatları burada

Arabayla Bulagaristan'a gitmek için neler gerekli? yazım

Kışın Gidilecek Sıcak Tatil Yerleri

Hayal etmek bedava ya, iki çocukluyuz, oralar da pek uzak demeyip başladık en uzaklardan araştırmaya. Kışın ortasında Tayland, Maldivler, Kanarya adaları, Zanzibar hatta yazı yaşayan Güney Afrika tatilleri fena olmaz mıydı? :) Önce, dört kişilik ailemiz için çarpı dört uçak bileti maliyetleri, sonra, gecenin bir saati küçük çocuklar için çok uygun olmayan uçak transferleri yüzünden şimdilik hayallerimizi rafa kaldırdık. Bir köşede dursun, belki bir gün gerçek olur...

Tayland

Kışın 30'lu derecelerin tadının çıkarılabileceği tropikal iklim, billur bir deniz, tropikal adalar, kendi doğal ortamında filler, tropikal meyveler... Nasıl, güzel bir hayal değil mi? Kışın yağışsız sezon olduğundan sömestir zamanı gitmek için en ideal mevsim. Üstelik çocuklu aile tatilindeki en büyük masraf konaklama ve genel olarak hayat da Tayland'ta ucuz. Fakaaat uçak biletleri çok uygun değil. Aylar öncesinden harekete geçin, belki nispeten daha uygun fiyatlara denk gelinebilir.

Maldivler

Hint Okyanusu ortasında, turkuaz denizli, beyaz kumlu bir rüya tatili eşittir Maldivler. Maldivler'de de yıl boyunca ortalama sıcaklık 27 derece civarında, bahar ve yaz dönemi daha yağışlıyken kış dönemi kuru ve yağışsız olduğu için cazip. Çocukla gidince şu meşhur deniz üstü bungalovlarında kalmaya izin verilmiyor ama palmiye gölgesindeki sahil bungolovları ve villaları da çok güzel gözüküyor. THY'nin aktarmasız uçtuğu Maldivler biletleri oldukça pahalı, Qatar Airways gibi yabancı hava yollarında promosyonlu biletler bulunabiliyor. Ada otelleri şeklindeki Maldivler otellerinde konaklama, yeme içme, transferler genel olarak pahalı. Ancak otellerde ücretsiz bir iki gece konaklama hediyeli paketler bulmak mümkün. Maldivler otelleri fiyatları burada.

Kanarya Adaları

Fas'ın batısında Atlas Okyanusu'nda bulunan Kanarya Adaları İspanya'ya bağlı. Kışın 20 derece civarındaki havası ile popüler bir tatil destinasyonu. Kuzey ülkeleri için cazip olabilir ancak bizim gibi zaten ılıman iklimde yaşayanlar için denize girilemeyen bu sıcaklıklar sömestirde deniz tatili için çok çekici gelmedi bize.

Zanzibar

Türk Hava Yolları'nın direkt olarak yeni uçmaya başladığı Afrika'nın Tanzanya ülkesine bağlı özerk bir cumhuriyet olan Zanzibar, Hint Okyanusu'nda bir tropikal ada oluşu ile oldukça çekici bir rota. Kar beyazı kumlar, turkuaz sular, kışın ortasında nefis bir deniz tatili yeri. Üstelik aramızda kalsın şu an THY milleri ile gerçek bilet fiyatlarına göre en karlı rota burası. Zanzibar için gerekmediği belirtilse de genel olarak Afrika'nın bazı ülkelerine gitmeden aşı olmak gerektiği aklınızda olsun.

Güney Afrika

Kuzey yarım küre kış ile boğuşurken, Güney yarım kürede yer alan Güney Afrika'da yazın en sıcak günleri yaşanıyor. Oldukça güvenli olan Güney Afrika şehirleri çocuklu tatil için de düşünülebilir. Afrika penguenleri, doğal ortamında vahşi hayvanlar, Atlas Okyanusu ile Hint Okyanusu'nun kesiştiği sahiller...

Kışın Gidilecek Ilıman Tatil Yerleri

Antalya

15 tatilde şöyle çocuklarla ılıcık havada güzel bir otel tatili yapalım dediğimizde ne mutlu ki Antalya her zaman elimizin altında. Kışın 15 derece ortalama gündüz sıcaklıktaki Antalya'da birçok otel sömestire özel programlar yapıyor, iki çocuğun da bedava konaklayabildiği paketler hazırlıyor. Biz geçen yıl yarıyıl tatilde Antalya'ya gitmiş ve keyifli vakit geçirmiştik ( Antalya'da kış tatilimiz). 

Sömestirde Antalya otellerini tercih etmemin 7 sebebi yazım.

Malta

Malta, Avrupa sınırlarında olsa da Sicilya'nın da güneyinde, neredeyse Afrika açıklarında bir ada. Kışın 16 derece civarındaki ılık havası ile açık havada farklı bir yerler keşfetmek için cazip. Üstelik THY kış boyunca Malta'ya promosyonlu uçuşlar da yapıyor. Ayrıca Malta'da konaklama pek çok yere göre oldukça uygun. Malta otelleri fiyatları burada.

Sicilya

İtalya'nın en güneyindeki Sicilya'ya gitme hayalim hep bir köşede durur. Çocuklarla uzaktan da olsa Etna yanardağına göz atmak, sıcak kanlı İtalyanlar arasında koşuşturmak. Kışın Sicilya'nın gündüz sıcaklıkları 15 derece civarında. Sicilya'da Katanya'ya THY direkt uçuyor. Sicilya'ya Malta'dan feribotla geçmek de mümkün. Sicilya otelleri fiyatları burada.

Roma

İtalya'nın orta noktasındaki Roma 13-14 derece ne soğuk, ne sıcak sıcaklıkları ile bu yıl çocuklarla bizim sömestir tatili tercihimiz oldu. Roma meydanlarında dolaşmak, bol bol pizza makarna yemek, Borghese parkında aile bisikleti ile dolaşmak, hava fırsat verdikçe belki çevre gezileri yapmak niyetindeyiz. Bakalım ne kadarını gerçekleştirebileceğiz. Dönüşte izlenimlerimi paylaşırım. Bu arada Roma'ya promosyonlu uçak biletine rastlamış olmamız da rota tercihimizde belirleyici oldu. Roma otellerinin fiyatları da burada

Çocukla Roma tatilimiz: Çocuklarla Roma'da gezilecek yerler yazım.

Atina

Atina'da sömestir tatili nasıl olur derken bir baktım Atina'ya iki buçuk saat mesafedeki Patras'ta tam da sömestr dönemine denk gelen bir çocuk karnavalı var. Patras karnavalı Avrupa'nın en büyük karnavallarındanmış ve karnaval kapsamında çocuk karnavalı da yapılıyormuş, aklınızda bulunsun. (Karnaval ile ilgili ayrıntılı bilgi burada.)

Nice

Nice'e Mart ayında üç yaşındaki oğlumuzla gitmiş, Cannes, Monako şeklinde çevreyi de dolaşmıştık. Akdeniz kıyısındaki Fransız rivierası popüler şehir, 13 derece sıcaklıklı ılıman iklimi, yaza göre çok daha uygun fiyatları ile sömestirde de düşünülebilir. Nice otelleri fiyatları burada.
Nice gezi notlarım.

Barselona

Ünlü mimar Gaudi'nin masal diyarından çıkmış eserleri ile bezeli Barselona çocukların hoşlanacağı çok güzel bir şehir. 14 derece sıcaklıklı ılıman havada ünlü Park Güel parkı, La Rambla'da gezilip, deniz kıyısında dolaşılıp teleferikle şehrin en yüksek noktasına çıkılabilir. Barselona otelleri fiyatları burada.
Barselona gezimiz burada

Paris ve Disneyland

Çocukla Paris'i Kasım sonunda ziyaret etmiş, bir de Paris Disneyland gezisi yapmıştık. Paris, konumu itibariyle kuzeyde olduğundan orta Avrupa ülkeleri gibi düşünülebilir ancak ortalama sıcaklıklara bakıldığında kışın da hava Kasım sonundan çok da farklı değil. 7-8 derece olan gündüz sıcaklıkları çok fazla eksi değerlere de düşmüyor. Şanzelize'de buz pateninden çocuklara özel birçok müze ve atraksiyona Paris'te kışın da çocuklarla yapılabilecek şeyler bir sürü. Paris otelleri fiyatları burada.
Paris gezi rehberi yazım.

Kışın Orta Avrupa Tatili

Aklınızdan kışın bir Orta Avrupa tatili geçiyorsa eksili derecelerle karşılaşmanız sürpriz olmayacaktır. Çocuklarla da gidilir mi diye düşündük, canım oralarda yaşayan çocuk yok mu dedik. Uygun şekilde giyineceksin, biraz dışarıda bol bol içeride şeklinde bir plan yapacaksın. Biraz zorlayıcı olabilir ama onun da tadı başka diye düşünüyorum.

Prag

Yıllar önce Aralık ayında gitmiş soğuk moğuk demeyip her yerini gezmiştik Prag'ın. Meydanları ile, astronomik saati ile, köprüleri ile özellikle kar altındaki görüntüsü ile Prag büyüleyici bir yer, çocuklar da bayılır eminim.

Viyana, Salzburg, Halstatt

Viyana'ya yine Prag ile birlikte Aralık ayında gitmiş, hatta yataklı trene atlamış Prag'a geçmiştik. Yıllar içinde Avusturya'daki merak noktalarıma Mozart'ın şehri Salzburg ve göl kıyısındaki harika konumu ile Halstatt da eklendi. UNESCO dünya mirasındaki Halstatt özellikle kar altında da bir başka güzel.

Romantik yol, Münih, Nürnberg

Siz hiç Disney'in simgesi olan Neuschwanstein şatosunun karlar altındaki fotoğrafını gördünüz mü? O bile Almanya'daki Romantik Yol'un irili ufaklı şirin köy ve kasabalarını kışın ziyaret hayalini kurmak için yeterli. Romantik Yol'a nispeten yakın olan Münih ve Nürnberg de rotaya dahil edilirse benim hayal rotalarımdan biri gerçekleşmiş olur.

Colmar, Alsas ve Karaorman

Fransa'daki Colmar ve Alsas şarap rotasındaki şirin köyler büyüleyici güzellikte. Noel marketleri ile de ünlü olan Colmar yaz kış her daim canlı bir yer. Araba kiralayıp Alsas rotası çocuklarla dolaşıldığında bol yolculuklu ara ara masalsı köy ve kasabalarda molalı harika bir tur yapılabilir. Turun sonrasında Almanya'nın Karaorman bölgesine geçip Heidi'nin dağ köylerini anımsatan yerlerde bir kar tatili de yapılabilir. 

Alsace Gezilecek Yerler: Masalsı kasabalar gezi rotamız yazım.

Kışın Gidilecek Soğuk Tatil Yerleri

Madem kış, kışı da doyasıya yaşayalım diyenlerdenseniz -20 derecelerin hakim olduğu rüya gibi yerler aklınızda olsun. Donmuş göllerde kızak gezileri, kuzey ışıkları, belki bir buz otel gezintisi de bu soğukların bonusu. İzlanda, Lapland, Norveç'te Tromso kuzey ışıklarının görülebildiği yerler. Lapland'ın İsveç kısmındaki Kiruna'da tam sömestir zamanına denk gelen kar festivali de var. (Festivalle ilgili ayrıntılı bilgi burada.)

Kars

Donmuş Çıldır Gölü üzerinde kızaklı bir gezinti, gölde açılan bir delikten balık tutmak, Kars'ın kazını, gravyerini yerinde tatmak uzun zamandır aklımda. Bana yanı başımızdaki bir kış masalı gibi geliyor oralar. Bazı firmalar Kars'a kış turları düzenliyor, biraz uğraşarak bireysel de gidilebilir.