Barselona gezilecek yerlerden Park Güell
"Sky Road" dergisi Şubat 2017 sayısında yayımlanan yazım.

Barselona, Avrupa'da çocukla gidilebilecek en güzel ve en renkli kentlerden biri. Ejderhalar, masal diyarından çıkıp gelmiş gibi duran yapılar şehrin dört bir tarafını süslüyor. Hele bir de Barselona Şubat ayında ziyaret edilip Santa Eulalia festivaline denk gelindi mi, masal alemine sokaklarda yürüyen devler de ekleniyor ve ortalık daha bir şenleniyor.

Çocuk ve gençlik festivali olan, La Laia da denilen Eulalia festivali Barselona'nın en büyük festivallerinden biri. Bu yıl 10-12 Şubat'ta gerçekleşen festival kapsamında birçoğu çocuk odaklı çeşitli konserler, devler (gegants) geçidi, insan piramidi gösterileri ve daha birçok etkinlik organize ediliyor. Barselona'nın dört bir yanında rastlanabilen etkinliklerin en renklileri pazar günü şehrin tarihi bölgesi olan Ciutat Vella'da oluyor.

Barselona sokaklarında devler geçidi

Barselona Santa Eulalia Festivali devler geçidi

Barselona seyahatimiz öncesi seyahat rehberlerini incelerken bir hafta sonunda Santa Eulalia festivali olduğunu okumuş ancak küçük çaplı bir organizasyon olduğunu düşünüp çok da önemsememiştik. Barselona'da dolaşırken ünlü La Rambla caddesinde bando sesleri duyup neler oluyor diye gidip baktık. Gözlerimize inanamadık, 2 - 3 metre boyunda kadınlar, adamlar, atlar hemen yanımızdan geçiyordu. Cadde boyunca kalabalıklar birikmiş, devler geçidini izliyordu. Tabii ki en çok şaşırmış ve heyecanlanmış olanlar minikler gibi gözüküyordu.

Festivalde insan piramitleri

Devler, tarihi merkez sokaklarından yollarına devam edip Plaça de Sant Jaume'deki belediye binası önündeki kutlamalara ilave oldular. Bizler de Barri Gotic olarak adlandırılan Barselona'nın tarihi kısmının sokaklarından yolumuza devam ettik. Ara sokaklardan geçip hemen yandaki meydana çıktığımızda bir sürpriz daha bizi bekliyordu. Koskoca meydan kalabalıklar tarafından doldurulmuş, farklı farklı renklerde giyinmiş olan değişik takımlar bellerine kuşaklar bağlıyordu. Az sonra gençler bir birlerinin omuzlarına çıkıp giderek daralan bir insan piramidi oluşturdular. Piramidin en tepesine de küçük bir çocuk çıkıp piramidi tamamladı.
Barselona'da festivalde sardanas dansı

Meydanın bir diğer köşesinde ise orkestra açık havada müzikler çalıyor, insanlar da el ele tutuşmuş "sardanas" olarak adlandırılan danslarını ediyordu. Gördüklerimiz sonrasında kanaat getirdik ki Eulalia gerçekten çok büyük çaplı bir festivalmiş. Var olan onlarca farklı etkinlik ile baş döndürücü ve çok eğlenceli bir organizasyon.

Çocukla Barselona'da ne yapılır?

Gaudi eserlerini birlikte keşfedin.

Barselona Casa Batlo evi

Ev deyince çocukların zihinlerinde dikdörtgen üzerine kondurulmuş üçgen çatı canlanıyorsa ünlü mimar Gaudi'nin evleri tam miniklerin hayal dünyasını zenginleştirecek cinsten. Ejderha sırtı çatılı, balık iskeleti kafası balkonlu Casa Batllo evi; Yıldız Savaşları'ndan Dart Vader'a benzer bacalı Casa Mila evi ve Sagrada Familia kesinlikle atlanmamalı.

Park Güell'i mutlaka ziyaret edin.

Yine bir Gaudi eseri olan Park Güell, Barselona merkezin biraz dışında ama kesinlikle ziyaret etmeye değer. Hansel ve Gretel evlerine benzer iki bina arasından girilen kocaman park, ejderha ayaklarını anımsatan sütunlar ile bezeli ilginç yollar, çocukların koşuşturabileceği alanlar ile dolu. Barselona'nın simgesi ünlü ejderha heykeli de Park Güell'de bulunuyor.

Ciutadella parkı

Şehir merkezindeki kocaman parkta tekne kiralanabilen bir gölet, hayvanat bahçesi ve bir sürü yürüyüş yolu var.

Teleferikle Montjuic tepesine çıkın.

Sahilden binilen teleferik ile Barselona'nın en yüksek noktalarından Montjuic'e çıkılabiliyor. Şahane bir Barselona manzarası sunan tepede oldukça iyi durumdaki Montjuic kalesi de ziyaret edilebilir.

Poble Espanyol'u gezin.

Poble Espanyol, İspanya'nın farklı yörelerdeki evlerin örneklerinin gerçek boyutta sergilendiği bir müze kent, mimari konseptli bir tema park. Çeşitli atölyeler, cam ustalarının önünüzde eserlerini yaptıkları cam ocakları, bir sürü cafe, restoran, şirin sokak ve meydanları ile çocuklar ile çok güzel vakit geçireceğiniz bir yer.