Filibe Nöbet Tepe'den Meriç ve Plovdiv manzarası

Filibe (Plovdiv) Bulgaristan'ın ikinci büyük şehri ve Türkiye sınırına sadece iki saatlik mesafede. Sınırdan Filibe'ye giden yollar da gayet güzel ve yenilenmiş durumda. Bir başka deyişle, arada sınır olmasa Edirne'den çıkan birinin Filibe'ye gidip güzel turistik bir gün geçirip akşam da yine evine dönebileceği mesafede...Plovdiv merkezdeki fiskiyeler

Filibe'de çok güzel yemyeşil parklar, araba trafiğine kapalı uzun alışveriş sokakları ve her taraftan Osmanlı'dan ve daha eskiden burada yaşamış uygarlıklardan olan Trakyalılar'dan izler var. Hatta çarşısında dolaşırken aniden antik bir eserin çıkarıldığı arkeolojik bir kazıya bile rastlayabilirsiniz. Filibe'nin tarihi eski şehir bölgesinde Osmanlı mimarisini yansıtan evleri, konakları görülebilir, antik tiyatro gezilebilir, eski şehirdeki bir sürü müze ziyaret edilebilir, küçüklü büyüklü pek cok kilise ve bölgedeki en büyük cami olan Cuma camii görülebilir, cafelerinde ve parklarında uzun uzun vakit geçirilebilir.

Filibe'de büyük otellerden apartlara pek çok konaklama seçeneği de var. Bizler Filibe'de çocuklu olduğumuzdan içinde tam donanımlı mutfağı da bulunan Bright House otelde kaldık. Otelin temizliği ve kaldığımız daire gayet güzeldi. Şehir merkezine de yürüme mesafesindeydi. Ancak bir başka sefer oğlum büyüdüğünde tekrar gelecek olursak şehrin göbeğindeki Dedeman'da veya bünyesinde Four Seasons restoranı da bulunduran Novotel'de kalırız diye düşünüyoruz.

Plovdiv merkezdeki Dedeman otel

Oğlumun Filibe'deki en büyük eğlencesi merkezdeki kocaman ve yem yeşil parktı. Bulgaristan'da parklara o kadar önem veriliyor ki, şimdiye dek Türkiye'de bir tane bile görmemiş olduğum park temizlik işçilerinden burada aynı parkta 10 tanesi çalışıyordu. Dolayısıyla park tertemiz ve gayet bakımlı gözüküyordu.

Filibe Eski Şehir'deki konaklarPlovdiv Eski Şehir'deki konaklar
Filibe Eski Şehir sokaklarında
Filibe merkezdeki Cuma CamiiFilibe Eski Şehir'deki Etnoğrafya Müzesi

Filibe'de Safranbolu evlerini andıran çok güzel ve turistik Eski Şehir bulunuyor. Evlerin hepsi Osmanlı zamanından kalma ve Osmanlı - Bulgar karışımı etnik özellikler taşıyor. Osmanlı ve Türk izleri taşıyan sadece eski evler değil, birçok yerin ismi artık yerel dile de karışmış olan Türkçe kelimelerden oluşuyor. Şehrin tepelerini oluşturan Cambaz tepe, Nöbet tepe, Sahat tepe, Taksim tepe bu Türkçe yer isimlerinden sadece birkaçı.

Filibe Eski Şehir'deki antik tiyatro

Tepelik bir bölgeye kurulu Eski Filibe'nin arnavut kaldımlı yollarında bol bol dolaştık. Kısa bir yürüyüş mesafesinde eski evleri, antik tiyatroyu, şehri ve Meriç'i kuşbakışı görebildiğiniz Nöbet Tepe'yi, kiliseleri, Cuma Camii'yi gezip güzel turistik bir gün geçirdik.

Plovdiv Hebros restoranı bahçesi

Filibe'de güzel yemek yiyebileceğiniz birçok restoran var. Hebros Restoran ve Four Seasons Restoran'da çok güzel birinci sınıf yemek yeme fırsatı bulduk. Birinci sınıf restoran olmalarına rağmen iyi yemek ve iyi şarabı Türkiye'deki eşdeğer restoranlarına göre yarı fiyata yiyebiliyorsunuz. Sırf bu ve bunlar gibi restoranlardaki güzel yemekler için bile gidilebilir Filibe'ye...


Gezi Tarihi: Ağustos 2011