Amalfi kıyıları mı Cinque Terre mi, Manarola

Amalfi Kıyıları
ve Cinque Terre gezi rotalarının her ikisi de Italya'nın en güzel yerleri deyince ilk akla gelen tatil yerleri. Her iki bölge de özellikle son yıllarda çok fazla popüler oldu ve birçok kişinin seyahat planlarında yer alıyor. Ancak, bir tanesini seçme durumunda kalırsanız hangisine gitmeli? Amalfi Kıyıları mı Cinque Terre mi tercih edilmeli? Her iki bölgenin de ayrıntılı kıyaslaması aşağıdaki yazımda.

For English version of this blog post click at: "The Amalfi Coast or Cinque Terre"

Amalfi Kıyıları ve Cinque Terre ayrı yerler mi?

Evet. Amalfi Kıyıları ve Cınque Terre tamamen birbirinden farklı yerler. 

Cinque Terre, İtalya'nın kuzeyinde Genova, Portofino ve Floransa yakınlarındaki kuzeybatı deniz kıyılarında yer alıyor. 

Amalfı Kıyıları, İtalya'nın güneyinde, Napoli yakınlarında, ülkenin güneybatı sahillerinde yer alıyor.

Her ikisi de İtalya'da popüler yerler olunca aynı gezide gezilebilirler mi diye düşünebilirsiniz. Ancak her iki bölgenin birbirinden çok uzak olduğu aklınızda olsun. Napoli, Amalfi Portofino arası kaç km diye baktığınızda mesela sekiz saatlik bir araba yolculuğu karşınıza çıkıyor.

Amalfi Kıyıları mı Cinque Terre mi daha güzel?

Her ikisi de çok güzel ve namının karşılığını veriyor. Zaten her iki bölge de, kültürel önemi ve doğal güzellikleri sebebiyle UNESCO Dünya Mirası'nda yer alıyor. 

Cinque Terre, kayaların üzerine kurulmuş beş, şirin köyden oluşuyor. Amalfi kıyıları da yine sarp kayaların üzerine kurulmuş güzel köyler, kasabalardan oluşuyor. Masmavi denize nazır rengarenk evler manzarası her ikisinde de karşınıza çıkıyor.

Amalfi mi Cinque Terre mi
Amalfi kıyılarında Positano

Cinque Terre mi Amalfi Kıyıları mı daha kalabalık? 

Amalfi Kıyıları ve Cinque Terre bölgelerinin her ikisi de özellikle son yıllarda çok fazla popüler oldu. Öyle ki, bölgeler hakkındaki yorumlara baktığınızda ilk önce güzelliklerinden sonra da inanılmaz kalabalığından bahsedilir. Özellikle yaz aylarında ve Paskalya gibi resmi tatil dönemlerinde kalabalıklar daha da artar. 

Hangisi daha kalabalık denildiğinde Cinque Terre daha dar bir alnada yer aldığı ve genel olarak günübirlik ziyaret edildiğinden daha kalabalık olabilir. Amalfi Kıyılarında ise kalabalıklar tüm bölgeye yayılsa da özellikle en ünlü kasabası Positano'da yoğunlaşır.

Cinque Terre mi Amalfi Kıyıları mı daha ucuz?

Amalfi Kıyıları. özellikle yaz aylarında şaşalı tatil ile ünlenmiş durumda. Positano ve Capri Adası, dünya jet sosyetenin ve ünlülerin tatil yerleri olarak nam salmış. Dolayısıyla bu fazlasıyla fiyatlara yansımış durumda.

Cinque Terre ve Amalfi kıyılarının her ikisi de çok turistik olduğundan her ikisi de oldukça pahalı. Ancak, Amalfi Kıyıları'ndaki Positano'nun ve Capri Adası'ndaki yaz ortası fiyatları zirve yapıyor. Cinque Terre nispeten daha ucuz diyebiliriz.

Amalfi Kıyıları ve Cinque Terre'nin ayrıntılı kıyaslaması

Amalfi Kıyıları mı, Cinque Terre mi seçilmeli'nin cevabı bana göre şu veya bu tercih edilmeli, diğerinden uzak durulmalı gibi net değil. Her ikisi de kesinlikle görülmeye değer yerler. Ancak, tatil anlayışı ve gezi rotası seçmedeki kişisel tercihlere göre seçim şekillenebilir. Karar vermeyi kolaylaştırmak için aşağıdaki kıyaslamalar yardımcı olabilir belki.
Cinque Terre gezilecek yerler
Cinque Terre'de yürüyüş yolları

1. Amalfi Kıyıları ve Cinque Terre İtalya'da nerede yer alıyor?

Cinque Terre, İtalya'nın kuzeybatı kıyılarında yer alıyor. Cinque Terre köyleri, 
 • Milano'nun 3 saat güneyinde, 
 • Pısa Kulesi'ne 1 buçuk saat uzaklıkta, 
 • Floransa'nın 2 buçuk saat batısında ve 
 • Roma'nın yaklaşık 5 saat kuzeyinde yer alıyor.

Amalfi Kıyıları, İtalya'nın güneybatı kıyılarında yer alıyor. Bölge, 
 • Napoli'nin yaklaşık 1 saat güneyinde, 
 • Roma'nın ise yaklaşık 3 buçuk saat güneyinde yer alıyor. 

Dolayısıyla, Cinque Terre'den Amalfi Kıyıları birbirinden yaklaşık sekiz saatlik araba yolculuğu uzaklıkta. Her ikisini aynı gezide gezmek yerine, kuzey ya da güney İtalya gezi rotalarına dahil etmek daha iyi bir seçenek olabilir.  

2. Her iki bölgenin temel ziyaret edilme sebebi

Bu yazıyı okuyorsanız, hiç şüphesiz şimdiye dek hem Cinque Terre'nin hem de Amalfi Kıyıları ve Positano'nun milyon tane fotoğrafını görmüş olmalısınız. Denize nazır sarp kayalıkların üzerine ve dağ yamaçlarına ardı ardına dizilmiş rengarenk evlerin manzarasının tadını çıkartma, inanılmaz güzellikteki coğrafyalardaki şirin yerleşimleri görme, oralardaki yaşantıyı tecrübe etmek amacıyla gidiliyor her ikisine de öncelikle. (Bir de tabii ki güzel güzel instagram resimleri çektirmek için :))
Amalfi gezilecek yerler, Positano
Amalfi kıyılarında Positano sahili

Cinque Terre'de ne yapılır?

Bunlara ilaveten Cinque Terre'de kayalıklar boyunca denize nazır çok güzel yürüyüş ve trekking yolları var. Bölgenin ve sunduğu çarpıcı manzaralarının daha bir tadını çıkartmak için köyleri birbirine bağlayan bu yollarda, şarap bağları kenarlarında uzun yürüyüşler yapılıyor. 

Ancak, Cinque Terre kısa sürede gezmeye elverişli olduğundan, daha çok günübirlik ziyaret ediliyor. Dolayısıyla, trekkingler yapmak yerine genelde köyler arasında kısa tren yolculukları yapıp bölgeye adını vermiş olan 5 şirin köy (Cinque İtalyanca 5 demek) geziliyor. Köylerde gezinmek, caefelerinde oturmak, restoranlarında yörenin güzel yemeklerini yemek şeklinde Cınque Terre keşfediliyor.

Biz de yıllar önce günübirlik şekilde Cinque Terre'yi gezmiş, ay burası ne güzelmiş daha uzun süreli tekrar gelip tadını çıkartmalı demiştik. Aradan yıllar geçti, ancak bir türlü fırsat yaratıp yolumuzu tekrar Cinque Terre'den geçiremedik. Diyeceğim şu ki, siz siz olun oralara kadar gitmişken en az bir iki gün Cinque Terre'de konaklayıp; yürüyüşleri ile ortamı ile daha bir bölgenin tadına varın. Hem bu şekilde, köylerin akşam saatlerinin sakinliğini de yaşayıp günübirlik kalabalığı haricindeki ortamını da görmüş olursunuz.    

Amalfi Kıyıları'nda ne yapılır?

Amalfi Kıyıları ve güney İtalya ise tam anlamıyla 'La vita Bella' yani hayatın güzelliklerinin tadını çıkartmak, romantik bir tatil geçirmek; güzel ikliminin, turkuaz denizinin, yemeklerinin, içkilerinin, manzaralarının keyfine varmak için gidilen bir yer. Yörede yetiştirilen limonlar, limon likörü olan lemoncello, tazecik deniz mahsulleri, makarnalar, şahane manzaralaralı butik oteller Amalfi Kıyıları tatili ile özdeşleşmiş durumda. 
Amalfi'de ne yenir
Positano'daki otelimizin lemoncello ikramı

Cinque Terre ve Amalfi Kıyıları'na deniz tatili için gidilir mi?

Cinque Terre kıyıları genelde kayalık. Yazın gidenler serinlemek için o kayalıklar üzerinde denize giriyorlar. Yani, Cinque Terre'ye sırf deniz tatili için gidilmez ancak yaz zamanı oralarda bulunulursa denizinin de tadı çıkartılabilir. Cinque Terre'nin sadece tek bir köyünde bildiğimiz anlamda düzgün bir plaj var. Hem köyleri gezeyim, hem de denizinde yüzeyim diye düşünüyorsanız konaklamanızı Monterosso al Mare'ye ayarlayın derim.

Amalfi Kıyıları ise, o güzelim dağ yamacına dizili renkli evleri manzaralarına nazır plajları ve masmavi denizi ile ünlenmiş durumda. Birçok insan Amalfi Kıyıları'na yaz aylarında deniz tatili için gidiyor. Plajlar genelde çakıl ve ünlü kasabalarda şezlong şemsiye fiyatları inanılmaz fiyatlara çıkabiliyor. Yani, bütçeniz el veriyorsa Amalfi Kıyıları'nda deniz tatili de planlanabilir.

3. Her iki bölgenin başlıca birbirinden farkı

Cinque Terre ve Amalfi Kıyıları arasındaki en temel fark, her iki bölgenin bulunduğu alanın büyüklüğü. 

Cinque Terre

Cinque Terre, hepi topu birbirine yakın mesafede sıralanmış beş ufak köyden oluşuyor. Bölgenin çok geniş alana yayılmaması ulaşımı da kolaylaştırıyor. Daha da güzeli, dağların yamacındaki köyleri birbirine bağlamak için, kayaların içine tüneller açılıp tren yolları döşenmiş. Bu sayede, köyler arasındaki tren yolculukları sadece birkaç dakika sürüyor. Dilenirse Cinque Terre günübirlik de gezilebiliyor. 
Cinque Terre tren ulaşımı
Cinque Terre'ye trenle ulaşmak çok kolay

Ancak, Amalfi Kıyıları'ndan farklı olarak Cinque Terre köyleri içinde ortamın tadını çıkartmak ve dilenirse köyler arası trekkıng rotalarını yürümek dışında yapılacak pek fazla bir şey yok. 

Amalfi Kıyıları

Amalfi Kıyıları ise oldukça geniş alana yayılmış durumda. Bölgedeki kasaba ve köylere ulaşmak için dağ yamacından giden sarp yollardan gidilmesi gerekiyor. Yollar dar, bol virajlı ve yolculuk oldukça uzun sürüyor. Dolayısıyla, Amalfi Kıyıların'daki gezilecek yerleri tek bir günde gezip bitireyim gibi bir durum pek de mümkün değil. Gidilse bile gezi çok aceleye getirilmiş olup, tadı çok da çıkarılamaz. 

Ayrıca, Amalfi Kıyıları, kasabasıdır, adasıdır, yamaç köyüdür derken birbirinden oldukça farklı yerlerden oluşuyor. Yani Amalfi'de, Cinque Terre'de olduğu gibi bir süre sonra birbirine benzer yerlerde dolaşılıyormuş gibi bir hissiyat uyanmaz.  

Cinque Terre'de gezilecek yerler

Vernazza, Cinque Terre
Vernazza, Cinque Terre

Cinque Terre'de gezilecek yerler birbirinden fotojenik beş küçük köyden oluşuyor. Köyler kuzeyden güneye doğru sırasıyla:

 • Monterosso al Mare: Beş köyden nispeten daha az fotojenik olanı olmasına rağmen en turistik olanlarından biri. Çünkü Monterosso al Mare'de, tüm Cinque Terre'deki tek plaj gibi plaj (oldukça büyükçene ve kumlu) yer alıyor.
 • Vernazza: Cinque Terre köylerinden en güzellerinden biri ve aynı zamanda en popüleri. Tatlı minik bir liman, hareketli bir cadde, taşlar üzerine sıralanmış rengarenk evler ile cıvıl cıvıl bir yer.
 • Corniglia: Beş köy arasında limanı olmayan tek köy. Corniglia, denize nazır bir tepenin üstünde yer alıyor ve köye ulaşmak için onlarca basamak çıkılması gerekiyor.
 • Manarola: Cinque Terre deyince kafanızda canlanan, bu yazının da ilk resmi olan ünlü taş üstü renkli evler ve minik bir liman görüntüsünün ait olduğu köy. Cinque Terre'nin en fotojenik köyü.
 • Riomaggiore: Cinque Terre'nin en güneyindeki köy. Taşlar üstündeki dar bir vadi üzerine kurulmuş, yine rengarenk evlerle bezeli bir yer. Ayrıca, Riomaggiore ve Manarola arasında, sahil boyunca giden, çok da uzun olmayan ve kolaylıkla yürünebilen ünlü Via dell'Amore yani Aşk Yolu yürüyüş rotası da yer alıyor.

Amalfi Kıyıları gezilecek yerler

Amalfi kasabası, Amalfi kıyıları
Amalfi kasabası, Amalfi kıyıları


Amalfi Kıyılarının başlıca gezilecek yerleri ve en ünlü kasabaları: Positano, Amalfi ve Ravello. Ayrıca, Amalfi Kıyılarında olmasa da bölgeye ulaşmak için başlangıç şehri Sorrento ve Amalfi kıyıları açıklarındaki dünyaca ünlü Capri Adası da görmeye değer.


Amalfi Kıyıları'nda gezilecek yerler için yazım:

4. Her iki bölgeye yakın gezilesi şehirler

Cinque Terre mi Amalfi Kıyıları mı diye karar verirken, hiç şüphesiz bu bölgeler yakınlarında gezilebilecek diğer yerler ve dolayısı ile bu geziyi daha büyük bir gezi rotasının bir parçası olarak gezme ihtimalini de göz önünde bulundurmakta fayda var.

Cinque Terre, Floransa, Toskana ve güzel küçük kasabaları, Portofino, Pisa, Cenova ve hatta biraz uzakça olsa da (trenle üç saat) Milano yakınlarında yer alıyor. Biz Cinque Terre'yi ziyaret ettiğimizde, Milano, Cenova, Portofino, Cinque Terre, Pisa kulesi, Toskana köyleri, Siena, Floransa, Venedik, Verona ve Como şeklinde uzunca bir Kuzey İtalya rotasının bir parçası olarak gezmiştik. Milano'dan araba kiralayıp, bir haftada bu yerlerin hepsini gezmiştik.
Sorrento şehri, Amalfi kıyıları nerede kalınır
Sorrento şehri, Amalfi kıyıları

Amalfi Kıyıları'na yakın ise başlıca Capri Adası ve Sorrento şehri var. Napoli de, Amlfi'ye bir saat uzaklıkta dolayısıyla, Vezüv yanardağı ve ünlü Pompei antik şehri de bölgeye çok yakın. Ayrıca, Roma da Amalfi kıyılarına sadece üç saat uzaklıkta; dilenirse Roma, Napoli ve Amalfi Kıyıları şeklinde de bir rota düşünülebilir.

"Amalfi Kıyılarına nasıl gidilir?" yazım için tıklayın.

5. Hangisine ulaşım daha kolay?

Cinque Terre'ye gitmek için en kolay yol trenle gitmek. Floransa ve Pisa yönünden geliniyorsa La Spezia'dan; Cenova ve Milano yönünden geliniyorsa Levanto veya Monterosso'dan tüm Cinque Terre köylerinde duran yöresel trene binebilirsiniz. Bu şekilde her bir köy rahatlıkla gezilebiliyor ve köyler arası ulaşım sadece birkaç dakika sürüyor. İtalya gezinizde araba kiralamış olsanız bile arabanızı La Spezia'da park edip bölgeyi yine trenle gezmek en mantıklısı çünkü araba ile gitmek zorlu ve çok uzun sürüyor.
Amalfi kıyıları nasıl gidilir
Amalfi kıyıları yolları

Amalfi Kıyılarına gitmek için en mantıklısı Sorrento üzerinden gitmek. Napoli'den Sorrento'ya yöresel trenler ile ulaşılabiliyor. Sorrento'dan da SITA bir nevi belediye otobüsleri ile Amalfi kıyılarına geçip Positano ve Amalfi duraklarında inilebiliyor. Ravello'ya gitmek için Amlafi'den bir başka SITA otobüsüne geçilmesi gerekiyor. Amalfi kıyılarındaki yollar dağ yamacından gidiyor, çok virajlı ve yolculuk oldukça uzun sürüyor. Ben iyi şoförüm araba kiralayıp kendim giderim deseniz bile çok yoğun trafik ile uğraşmanız gerekiyor, park yeri bulmanın ise inanılmaz zor olduğu söyleniyor. 

Dolayısı ile Cinque Terre'ye ulaşmak ve köyler arası dolaşmak çok daha kolay.

6. Konaklamak hangisinde daha ucuz?

Konaklama bakımından Amalfi Kıyıları çok daha pahalı. Özellikle Amalfi kıyıları romantik butik otel konaklamaları ile ünlü olduğu için de o tarz yerlerde konaklamak istendiğinde çok daha maliyetli olabiliyor. Cinque Terre de ucuz değil ama nispeten daha uygun yerler bulabiliyorsunuz. Köyler içinde konaklamak istendiğinde genellikle pansiyonlar ve küçük apartmanlar ile karşılaşıyorsunuz.

Cinque Terre'de nerede kalınır?

Cinque Terre'de konaklamak için Riomaggore güzel bir seçenek. Diğer köyler kadar aşırı popüler değil, güzel manzarası ve iyi restoranları var. Köy merkezinde yer alan Allo Scalo Dei Mille (bookıng.com puanı 200'den fazla yorumda 9.5) yenilenmiş odaları ve konumu için çok iyi bir seçenek.

Alternatif olarak, Cinque Terre'nin en başındaki La Spezia'da da kalınabilinir. Burada daha uyguna yerler bulunabileceği gibi, Cinque Terre'ye göre daha otel gibi otellerde konaklayabilirsiniz. 

Amalfi'de nerede kalınır?

Positano'da nerede kalınır
Positano, Amalfi kıyıları

Amalfi Kıyıları'nda konaklamak için tabii pek çok kişinin gönlünde yatan yer Positano. Maalesef, sezonda gidildiğinde Positano konaklamak için çok çok pahalı. Ancak, bizim gibi düşük sezonda gittiğinde Positano'da daha uygun fiyatlara kalabiliyorsunuz. Biz Mart ayında ziyaret ettiğimiz Positano'da Villa Yıara'da (booking.com puanı 700'den fazla yorum için 9.6) nispeten makul fiyatlara konaklamıştık.

Positano'ya göre daha uygun fiyata Amalfi Kıyıları'nda konaklamak için Amalfi kasabası daha iyi bir seçenek olabilir. 

Alternatif olarak, Amalfi kıyılarına yakın kalmak ancak yüksek konaklama fiyatlarını ödememek için Sorrento şehrinde kalınabilir. Biz Amalfi seyahatimizde Sorrento'da Hotel Antiche Mura'da (booking.com puanı 1200'den fazla yorum için 9.0) konaklamış ve çok memnun kalmıştık.

7. Kaç günde gezilir?

Cinque Terre köyleri birbirine çok yakın olduğu için günübirlik de gezilebilir. Ancak benim naçizane tavsiyem, oralara kadar gitmişsiniz tüm günübirlik kalabalığı ile köyleri dolaşıp birkaç fotoğraf çektirip dönmek yerine bir iki gün bu yörede konaklamanız. Böylece, köyleri daha bir telaşsız gezer, akşam saatlerinde günübirlikçilerin boşalttığı bölgenin tadını daha çok çıkartabilirsiniz; gittiğinize daha bir değer bana göre. 
Capri Adası gezilecek yerler
Capri Adasi, Amalfi Kıyıları 

Amalfi Kıyıları ve Capri Adası ise ulaşımı daha zorlu olduğundan gezmek için en az üç dört gün ayrılması gerek bana kalırsa.

8. Ne zaman gitmeli?

Her iki bölgeyi hem daha uygun fiyata, hem aşırı kalabalıklar gelmeden gezmek için en uygun zaman bahar ayları.

9. Hangisine daha ucuz uçak bileti bulunur?

Cinque Terre'ye Türkiye'den gitmek için en yakın uçulabilecek yerler Milano ve Bologna. Her ikisi de Cinque Terre'ye yaklaşık üç saat uzaklıkta ve her iki şehre de hem THY'nin hem de Pegasus'un uçuşları var. Zaman zaman özellikle Pegasus'ta Bologna'ya çok uygun uçak bileti bulunabiliyor. 

Cenova ve Pisa havaalanları Cinque Terre'ye daha yakın. Eskiden THY'nin bu şehirlere de uçuşları vardı ancak son zamanlarda bakındığımda uçuş bulamıyorum, bir kontrol etmekte fayda var.

Amalfi Kıyılarına gitmek için en yakın havaalanı Napoli'de. Zaman zaman THY'nin Napoli'ye çok uyguna uçuşları olabiliyor. Biz de Amlafi'ye bu şekilde THY'nin Napoli'ye kampanyalı bileti ile uçmuştuk.

Alternatif olarak, Amalfi'ye Roma üzerinden de gidilebilir. Hem THY'nin hem de Pegasus'un Roma'ya bol bol uçuşu olduğu için ucuza uçak bileti bulma şansınız yüksek.

Gezi yazılarımı faydalı buluyorsanızlütfen tatil otel rezervasyonlarınızı benim booking.com linklerim üzerinden yapıp, emeğime destek olun. 
Size hiçbir ekstra masraf olmaz, tamamen aynı konaklama ücretini ödersiniz. Booking.com'un zaten almış olduğu komisyonun bir kısmının bana gelir olarak gelmesine yardımcı olabilir, benim yepyeni yazılar yazmama vesile olabilirsiniz. Booking.com kazanacağına gezenanne kazansın diyorsanız :)  otel rezervasyon linkim burada


İtalya hakkında diğer yazılarım: