Amalfi nerede

Amalfi kıyıları nerede?

Amalfi kıyıları, güney İtalya'da, Napoli'nin güneyinde yer alıyor. İtalya'nın Campania bölgesinde bulunan Amalfi kıyıları, Sorrento yarımadasının güney kıyıları boyunca uzanan 50 km'lik bir sahil şeridi. Bu ünlü kıyılar, Napoli'nin 1 saat, Roma'nın da üç buçuk saat güneyinde bulunuyor.

Amalfi Neyi Meşhur?

UNESCO dünya mirası listesinde de yer alan Amalfi sahilleri çok popüler bir tatil destinasyonu. Masmavi bir denize nazır uzanan sarp kayalıklar düşünün ve o dik yamaçların üzerinde kurulmuş pastel renkli evlerin süslediği, minik minik köy ve kasabalar. Bu kasabalar, tüm kıyı boyunca sarp uçurumlar boyunca giden bol virajlı bir yol ile birbirine bağlanmış. Yol boyunca minik plajlar, limon bahçeleri, irili ufaklı yerleşimler ve hemen arkanızda göklere kadar uzanan dağlar...

Amalfi kıyıları kasabaları hangileri?

Amalfi Kıyıları kasabaları, Sorrento ve Salerno şehirleri arasında yer alan 13 tane köy ve kasabadan oluşuyor. Amalfi kıyıları boyunca sırasıyla:

 • PositanoPraiano, Conca dei Marini, Furore, Amalfi, Atrani, Scala, Ravello, Minori, TramontiMaioriCetara ve Vietri sul Mare

Kasabaların bazıları deniz kıyısında, bazıları da denize uzanan dik yamaçların üzerinde yer alıyor. Dolayısıyla, Amalfi kıyıları kıyı şeridi boyunca 50 km olsa da, araba ile yol boyunca yer alan 13 tane Amalfi kıyıları köy ve kasabalarını ziyaret etmeye kalktığınızda tek yön Positano - Vietri Sul Mare yolculuğu yaklaşık 80 km sürüyor. 

Amalfi kıyılarında nereler gezilir?

Amalfi sahillerini ziyaret eden pek çok kişi, Positano, Amalfi ve Ravello'yu geziyor. 

Bizler, Amalfi kıyılarında Amalfi ve Positano'ya gittik. Ayrıca oralara kadar gitmişken görmeden dönülmemesi gereken SorrentoNapoli, Pompei, Capri adasını da gezdik. Tüm bölgeyi çok sevdik ama özellikle Amalfi kıyılarına ve Positano'ya bayıldık. 

Amalfi kaç günde gezilir

Amalfi kıyılarını gezmek için en az iki gün ayrılması gerekir. Amalfi kıyıları ile birlikte Sorento, Capri ve Napoli'yi de görmek için ise en az dört gün gibi bir süre ayırmak gerekir. Tabii bu süreler, çok da aceleye getirmeden, daha bir ortamın tadını çıkartmak için minimum süreler. Hızlıca Amalfi kıyıları görülmek isteniyorsa, biraz zorlayıcı olmakla birlikte, günübirlik de gezilebilir.

amalfiye nasıl gidilir
Positano

Amalfi'ye nasıl gidilir?

Amalfi'ye nasıl gidilir denildiğinde Amalfi şehri ve Amalfi kıyıları'nın ayrı şeyler olduğunu belirtmek gerekiyor. Amalfi, Amalfi Kıyıları'nın merkezinde yer alan bir kasaba. Amalfi Kıyıları ise malum o sahil kıyısındaki tüm kasaba ve köyleri kapsayan bir bölge.  

Amalfi'ye ulaşmak için bizim takip ettiğimiz yol:
 • İstanbul'dan Napoli'ye  uçak yolculuğu: yaklaşık 2 saat
 • Napoli havaalanından - Napoli merkez ve tren istasyonu ulaşımı:  Alibus havaalanı otobüsleri ile 20 dakika
 • Napoli'den - Sorrento'ya ulaşım: Circumvesuviana trenleri ile Vezüv yanardağı etrafından giden banliyö benzeri tren yolculuğu 1 saat
 • Sorrento'dan - Amalfi kıyıları ve Positano'ya ulaşım: Sorrento'dan kalkan SITA Amalfi kıyıları otobüsleri ile denize nazır dik yamaçlarındaki virajlı yollardan giden toplamda 20 km olmasına rağmen yaklaşık kırk dakika süren otobüs yolculuğu
 • Positano'dan - Amalfi şehrine: Sorrento - Positano arasına göre daha da dar, yer yer taşların içinden giden yollardan geçen 40 dakikalık otobüs yolculuğu (SITA otobüsleri) yapmak gerekiyor.

Amalfi'ye gitmek için hangi havaalanına gidilir?

Amalfi kıyılarına gitmek için uçulabilecek en yakın havaalanı Napoli'deki Naples Capodichino Uluslararası Havalanı (havaalanı kodu NAP).

Napoliden Amalfiye nasıl gidilir

Napoli'den Amalfi kıyılarına gitmek için, son ulaşılmak istenen yere göre değişen birkaç alternatif mevcut:

 • Havaalanından - Sorrento otobüsü transferi ile doğrudan Sorrento'ya gitmek ve sonrasında SITA otobüsleri ile Amalfi kıyıları
 • Havaalanından - Napoli tren istasyonuna gidip tren ile Sorrento ve sonrasında SITA otobüsleri ile Amalfi kıyıları
 • Havaalanından - Napoli limanına gidip ve sonrasında SITA otobüsleri ile Amalfi, Maiorı, Minori kasabaları
 • Havaalanından - Napoli tren istasyonuna gidip tren ile Salerno ve sonrasında SITA otobüsleri ile Amalfi kıyıları

Napoli havaalanından - Sorrento otobüsü ile doğrudan Sorrento


Amalfi Kıyıları'nı gezmek için Sorrento şehrini baz almayı düşünüyor, ya da en hızlı şekilde doğrudan Amalfi Kıyıları'nın en ünlü yeri Positano'ya ulaşmaya çalışıyorsanız en mantıklı yol bu.

Biz Sorrento otobüsü yerine, bir tık daha uygun olduğu için Napoli merkeze gidip trenle Sorrento'ya gittik ancak açıkçası toplamda aynı yere geldi ve trenle uğraşmak gereksizdi. Napoli merkezi görme düşünceniz yoksa, doğrudan Sorrento'ya ulaşmak için bu yolu kullanın derim.

Napoli havaalanı - Sorrento shuttle otobüsleri Curreri Viaggi firması ile yapılıyor ve bilet fiyatı 10€. Biletler önceden online olarak da alınabiliyor. 

Napoli havaalanından Napoli şehir merkezine ulaşım

Napoli havaalanından, Amalfi kıyılarına gitmeden önce Napoli şehir merkezini de görmek istiyorsanız en uygun ulaşım Alibus havaalanı otobüsleri. Alibus havalanı otobüsleri ile hem Napoli tren istasyonuna (Napoli Centrale) hem de Napoli limanına gidebiliyorsunuz. 15 dakikada bir kalkan otobüslerin bilet ücreti 5€. 

Napoli merkezden Amalfi'ye nasıl gidilir

Yine burada Amalfi'ye gitmek ve Amalfi kıyılarına gitmeyi ayırmak gerekiyor: 

Napoli'den Amalfi kıyılarına gitmek için en uygun yol Sorrento üzerinden gitmek. Napoli'den Sorrento'ya ise en ucuza tren ile gidilebiliyor. Napoli Centrale tren istasyonu, Napoli şehir merkezinde Piazza Garibaldi'de yer alıyor. 

Sorrento'ya giden Circumvesuviana trenleri Napoli istasyonunun alt katından kalkıyor. Napoli - Sorrento tren bileti fiyatı 3.60€. Circumvesuviana trenlerinden özellikle Sorrento'ya gidene bindiğinizden emin olun çünkü başka hatlar da var. 

 • Napoli - Pompeii - Sorrento treninin resmi sefer saatleri için tıklayın.

Napoli'den doğrudan Amalfi şehrine (ve yol boyunca uğranılan Atrani, Minori, Maiori, Cetara Amalfi Kıyıları kasabalarına) gitmeyi planlıyorsanız, Napoli limanından kalkan SITA otobüslerine binebilirsiniz. Napoli merkezden - Amalfi şehrine gitmek için en mantıklı (pratik, ucuz) ulaşım bu ancak maalesef seferler çok seyrek (günde 2 veya 3 sefer, pazar günleri yok). 

 • SITA otobüslerinin Linea 5020 hattı  ile Napoli limanı ( Varco Immacolatella durağı) - Amalfi şehri yolculuk süresi 2 saat ve bilet ücret 6.10 €. Güncel tarife için tıklayın.

Amalfiye nasıl gidilir
Amalfi kıyıları yolları

Sorrento'dan Amalfiye nasıl gidilir

Circumvesuviana trenlerinin son durağı olan Sorrento'da indiğinizde hemen tren istasyonunun yanındaki Piazza Giovanni Battista De Curtis meydanında Amalfi kıyılarına giden SITA otobüsleri durağını bulabilirsiniz. Otobüs biletini "tabaccherie" denilen sigara dükkanları, büfeler, barlar veya cafelerden alıyorsunuz. Otobüsün içinden bilet alınamıyor. SITA otobüslerinde, Amalfi kıyılarındaki tüm turistik yerleri kapsayan ve sınırsız in bin yapılabilen 24 saatlik otobüs bileti 10€. Güncel bilet fiyatları için resmi web sitesi burada. (linkten Campania'yı seçmeniz gerekiyor.)

SITA otobüsleri ile Amalfi kıyıları boylu boyunca tek bir hat ile gidilemiyor. Sorrento - Amalfi hattı ile Positano ve aradaki diğer yerleşimlere gidilebiliyor. Ravello hattı ya da Minori - Salerno hattı için Amalfi şehrinde farklı bir otobüse binmeniz gerekiyor. 

 • SITA otobüsleri hatları ve durakları için resmi web sitesi burada. (Not olarak, İtalyanca resmi web sitelerinde google translate oldukça iyi çalışıyor. Ayrıca link'e tıkladıktan sonra bölge için Campania'yı seçmeniz gerekiyor.)

Salerno üzerinden Amalfi kıyılarına gitmek

Salerno, Amalfi sahillerindeki son yer ve diğer Amalfi kıyısı kasabalarına göre daha bir şehir. Salerno'ya Roma, Floransa, Napoli gibi diğer ünlü şehirlerden direkt hızlı trenler de var, dolayısı ile ulaşımı çok kolay. 

Salerno'nun bu hızlı tren bağlantıları sayesinde, Amalfi Kıyıları'na gitmek için sadece Napoli havaalanına uçulması gerektiği durumu da ortadan kalkıyor. Pekala, uygun fiyatlı uçak biletleri bulunması durumunda Roma ve Bologna havaalanları da tercih edilebilir. Mesela, Roma gezisi yapılıp sonrasında Roma Termini istasyonundan hızlı trenle Salerno'ya gidilir, oradan da SITA otobüslerine atlayıp Amalfi kıyıları gezilebilir.

Napoli ve diğer Roma ve Floransa gibi şehirlerden - Salerno tren ile

Hızlı trenler ile doğrudan Salerno'ya ulaşılabiliyor. Ayrıca Napoli aktarmalı olarak, Napoli istasyonundan yöresel trenler ile de Salerno'ya gidilebiliyor. Salerno, Amalfi kıyılarındaki SITA otobüslerinin son durağı. Genel olarak, kalabalıklar Sorrento üzerinde Amalfi kıyılarına gittiğinden Salerno - Amalfi hattı nispeten daha sakin. Salerno üzerinden kolay bir şekilde Amalfi kıyıları kasabaları gezilebilir.

 • Salerno'dan SITA otobüsleri ile Amalfi hattı sefer saatleri için tıklayın
 • Selerno'dan SITA otobüsleri ile Positano'ya gitmek istediğinizde Amalfi şehrinde aktarma yapmanız gerekiyor.

Napoli - Salerno otobüs ile

Napoli merkezden Salerno'ya alternatif olarak yine Napoli limanından kalkan SITA otobüsleri ile de gidebilirsiniz. Yine Napoli limanı Varco Immacolatella durağından gün boyunca yarım saatte bir Salerno otobüsleri kalkıyor ve yolculuk bir buçuk saat sürüyor. Güncel sefer saatleri için tıklayın.

Roma'dan Amalfi'ye nasıl gidilir

Roma'dan Amalfi'ye gitmenin en hızlı yolu, Roma Termini istasyonundan hızlı tren ile Salerno'ya gitmek. Hızlı tren ile Roma - Salerno yolculuğu 1 saat 30 dk sürüyor ve bilet fiyatları 30 € civarı (Hızlı trenler de uçaklar gibi, biletinizi ne kadar erken alırsanız fiyatlar o kadar ucuz. Tren biletleri alabileceğiniz link burada.) Tabii ki, hızlı tren yerine daha ucuz alternatif olarak bölge trenleri de var; ancak onlarda yolculuk süresi daha uzun.

Roma'dan Salerno'ya ulaştıktan sonra, yukarıda ayrıntılı olarak anlattığım şekilde SITA otobüsleri ile Amalfi kıyılarını gezebilirsiniz.

Roma'dan Amalfi'ye gitmek için alternatif olarak Napoli üzerinden de gidebilirsiniz. Napoli merkeze ulaştıktan sonra yukarıdaki Napoli'den ulaşım seçeneklerinden birini seçip Amalfiye devam edebilirsiniz. Roma Termini'den Napoli Centrale'ye hızlı tren yolculuğu 1 saat 10 dk civarında sürüyor ve Napoli'ye bilet fiyatları, neredeyse Salerno ile aynı. Dolayısıyla, Roma'dan Amalfi'ye gitmek için en mantıklı ve en hızlı yol Salerno üzerinden gitmek.

Amalfi gezilecek yerler

Positano

Positano, şirin, butik bir tatil kasabası. Hakkında Amalfi kıyısının incisi deniliyor. Bir dağın en altından en tepesine kadar birbirinin manzarasını örtmeyecek şekilde taş üstüne inşa edilmiş evlerden oluşuyor. Bu evlerin arasında ise labirent gibi merdiven yollar var. Biz o yüzlerce dik merdivenden nefes nefese inmeye veya çıkmaya çalışırken altmışlık yetmişlik delikanlılar "buon giorno" deyip gayet rahat şekilde yanımızdan geçiyordu. Şirin evler, sıcak insanlar, nefis bir doğa, mis gibi hava, harika manzara hepsi Positano'da. 
Amalfi nerede
Positano sahili

Positano'da ne yapılır?

Positano'nun minik şirin bir çarşısı var. Daha yüksek sezonda gidildiğinde lüks restoranların da süslediği bu çarşı bizim gittiğimiz bahar aylarında daha çok yerli halkın ve tek tük turistin uğrak yeriydi. Ayva büyüklüğünde limonlar ve limoncello şişeleri ile süslü vitrinler, yörenin ünlü seramiklerini satan dükkanlar vardı çarşıda...


amalfi kıyıları
Positano'daki otelimizin lemoncello hediyesi
Positano'da yapılacaklar, güzel havanın tadının çıkartmak, çarşısındaki restoranlarında cafelerinde güzel yemekler yemek, bol yokuşlu merdivenleri tırmanıp otelinizde güzel Positano manzarasının tadı çıkartmaktır bana kalırsa. Yani 'La Dolce Vita!' Yaz sezonunda gidildiğinde de bunalar ilaveten şirin plajında ünlü Positano manzarasına karşı denize girilebilinir.

Positano'da nerede kalınır?

Positano otelleri, özellikle sezonda oldukça pahalı olabiliyor. İyi bir araştırma yapmak, gerekirse bizim yaptığımız gibi daha düşük sezonda gitmek de değerlendirilebilir. 


 • Biz Positano'da, Villa Yiara otel 'de konakladık ve otelden çok memnun kaldık. Otelin özellikle manzarası çok güzeldi.  (booking.com puanı: 9.6  / 770'den fazla yorumdan) için tıklayın.

Amalfi

amalfiye nasıl gidilir
Amalfi şehri
Amalfi kıyılarına ismini vermiş olan Amalfi şehri, tarihte kendi başına düklük oluşturacak kadar yükselse de günümüzde çok da büyük olmayan bir sayfiye kasabası görünümünde.

Amalfi'de otobüsten indiğimizde karşıda gördüğümüz yerleşim yine Positano gibi iki tepe yamacına, taşların üzerine kurulmuş bir yerdi. Positano'ya göre daha büyükçene olan bu şirin kasaba biraz daha geniş ve daha az eğimli bir alana yayılmış. Yine güzel bir sahil ve uçsuz bucaksız deniz Amalfi'nin güzelliğine güzellik katıyordu.

Amalfi gezilecek yerler

Biz önce ara sokaklara dalıp Amalfi'nin Duomosu'nun (Sant'Andrea Katedrali) bulunduğu meydana doğru yöneldik. Şansımıza da hava güzeldi. Meydanda bulunan gelateriaların birinde oturduk, daha yeni yeni kalabalıklaşan meydana doğru lezzetli dondurmalarımızı yedik.
Amalfi gezilecek yerler
Amalfi Duomo'su
Etrafta Amerikalı, Avrupalı turistler, yerli halktan insanlar. İlkbaharın daha ilk günleri olmasına rağmen ılıcık bir hava, Güney İtalya'nın güzel bir kasabasında oturmuş dondurmalarımızı yudumlamak yazın kıpırtısını yaşattı bana. Bir yaz günü de buralara gelmek çok keyiflidir diye düşündürdü...
Amalfi kıyıları
Amalfi^de güzel havada gelato keyfi
Kalktık sonra Amalfi'nin çarşısını keşfetmeye koyulduk. Minik minik dükkanlar diziliydi çarşı boyunca, kimisinin önünde yerli halktan yaşlılar oturmuş sohbetlerini koyultmuştu. Yine koca koca limonlar, limoncello şişeleri dükkan önlerinde dizilmişti.
amalfi nasıl gidilir
Amalfi çarşısı

Amalfi seramikleri

Amalfi kıyılarındaki diğer şehirlerindeki gibi burada da seramik sanatı ön plandaydı ve çarşı boyunca bir sürü seramik dükkanı vardı. Amalfi'yi, yöreye özgü zanaatları veya Amalfi'nin tarihini tasvir eden bir sürü çini süslüyordu duvarları. Tabii Amalfi kıyılarının simgesi olan sarı sarı limonlar, seramiklerde bolca işlenmişti.
amalfi nerede
Amalfi'de seramik dükkanı
Çamaşırların sarkıtıldığı, yer yer kemerlerle evlerin birbirine bağlandığı şirin çarşının sonuna kadar gittik geldik. Duomo meydanında gösterişli Katedrale doğru bir göz attık. Duomo'nun dik merdivenlerine doğru yöneldik, tepeye kadar çıktık. Ayin saati olduğu için içeriyi göremedik ancak bulunduğumuz yüksek noktadan meydana, meydandaki insanlara bir göz attık.

Sahil boyunca giden kaldırımdan yürüdük. Turistler çarşıda dolaşırken çoluğunu çocuğunu almış yerli halk da deniz kıyısına inmiş güzel havanın tadını çıkarıyordu. Biz de yerli halka karıştık, denize nazır oturduk, bu güzel sahil kasabasının tadını çıkarttık...

Sorrento

amalfi coast nasil gidilir
Sorrento'nun taşlık sahili

Amalfi sonrası tekrar Sorrento'ya döndük.
Yine sarp bir kayalığın üzerine kurulmuş olan şehir, Napoli ve Capri adasına yakınlığı ve ulaşımının nispeten daha kolay olması sebebiyle diğer Amalfi kıyısı kasabalarına göre daha çok gelişmiş. 

Tüm Amalfi kıyısında olduğu gibi burada da bol bol limon ve portakal bahçeleri var. Hatta sokak kenarındaki ağaçlarda bile turuncu turuncu meyveler vardı. 
amalfi coast nasil gidilir
Sorrento
Sorrento, hem etkileyici ve güzel bir şehir; hem de Amalfi kıyılarını keşfetmek için çok iyi bir üst. Bu sebeple, Amalfi kıyısı, Capri adası veya Pompei'ye rahatlıkla ulaşılabilecek bir merkez olarak kullanılıyor. 


napoliden amalfiye nasıl gidilir
Sorrento merkezi: Piazza Tasso

Sorrento'da nerede konakladık?

Sorrento'da Antiche Mura adında son derece profesyonel işletilen bir otelde kaldık. Otelin geniş, temiz odaları, minik bir bahçesi ve dillere destan bir kahvaltısı vardı.


Sorrento'dan Capri adasına nasıl gidilir?

Sorrento - Capri feribotları Sorrento old town'un falezlerinin dibindeki Marina Poccola limanından kalkıyor. Feribot çeşidi ve şirketine göre değişmekle birlikte Sorrento - Capri Adası seyir süresi 15 - 25 dakika arası sürüyor. Feribot bilet ücreti, tek yön için 20 - 25€ civarı. Güncel fiyatlar ve sefer saatleri için tıklayın

Sorrento'nun sarp kayalıklarının dibindeki limanına gitmek için ücretli asansörleri kullanıp Amalfi kıyısnın en ünlü adası olan Capri'ye gitmek üzere feribota bindik ve adaya geçtik. Sezonda gidildiğinde dünya jet sosyetesinin merkezi olan ada bu mevsimde daha sakindi. 
Capri adası gezilecek yerler
Capri Adası limanı

Capri Adası

Capri adasıCapri ve Anacapri adında iki merkezden oluşuyor. Capri daha çok turistik dükkanların ve otellerin yoğunlaştığı yerken Anacapri'de daha çok yerel halkın yaşadığı evler var. 

Capri merkez de bölgedeki pek çok yerleşim gibi dik kayalıkların üzerine kurulmuş. Feribottan indiğiniz limandan (Marina Grande) merkeze gitmek için fünüküler, limanının yanından Capri ve Anacapriye kalkan otobüsler ve taksi seçeneğiniz var. 

Bizler, feribottan indiğimiz Marina Grande'den Capri merkeze fünükiler ile kolayca çıktık. Feribot ücreti 2€ civarı. Fünükilerle, çok güzel manzaralar eşliğinde yer yer limon bahçeleri arasından beş dakikada Capri şehrine geçtik.

Capri

Capri gezilecek yerler
Capri merkezi

Capri meydanlarında, lüks markaların süslediği çarşısında dolaştık. Tabii ki Capri'nin simgesi ünlü Faraglioni kayalarını ve Augusto bahçelerini de ziyaret ettik. İnanılmaz manzaralar eşliğinde yürüyüşler yaptık. Capri'nin güzel dar sokaklarını, merkez dışındaki limon bahçelerini, sarp kayalarını çok beğendik. 

Anacapri

Capri gezilecek yerler
Anacapri

Ada içi ulaşımda kullanılan minibüslere binip sarp dağ yolundan Anacapri'ye geçtik. Mevsim dışı olduğundan Anacapri sokaklarında turistlerden çok okula, kreşe giden çocuklar, işinde gücünde yerel halk vardı. Capri şehrine göre daha geniş sokakları ile şirin bir şehirdi Anacapri. 


Capri'de nerede konakladık?

Capri'de Hotel La Floridiana'da konakladık. Adanın güney tarafındaki marina olan Marina Piccola'ya doğru, güzel deniz manzaralı bir odada kaldık.

Capri adası gezilecek yerler Anacapri
Anacapri, Capri adası

Dönüşte,  feribotla değil de biraz daha hızlı giden deniz otobüsüyle anakaraya geçecektik. Kaldığımız oteldeki görevli bizi uyarmıştı deniz biraz dalgalı bugün diye ama bu kadar dalgalı olabileceğine hiç ihtimal vermemiştik. Sanki açık denizde ufak bir tekneyle dev dalgalarla savaşıyormuşçasına limitlerimizi zorlayan bir yolculuk sonrası anakaraya ayak bastığımız için şükrettik. 

Amalfiye nasıl gidilir
Sorrento limanı

Napoli

napoliden amalfiye nasıl gidilir
Napoli Galleria Umberto I

Çok fazla vaktimiz olmamasına rağmen Napoli şehrini de dolaşmak istedik. Hava alanında istasyona kadarki gördüğüm şehir, boyası dökülmüş evler, balkonlardan sarkan çamaşırlar, evlerin üstünde sıra sıra antenlerden ibaretti. 

Sorrento'dan Napoli'ye gitmek için bu sefer botla gitmeyi tercih ettik ve doğrudan Napoli liman çevresine ulaştık ve bu bölgedeki turistik yerleri dolaştık. 

napoliden amalfiye nasıl gidilir
Piazza Plebiscito, Napoli

Daha önceki izlenimimden sonra liman çevresindeki inanılmaz boyutlardaki tarihi binalar karşısında çok şaşırdım. Bir tarafta ihtişamlı binalar, diğer yanda hemen yan sokakta asılı çamaşırlar ile iç içe geçmiş, çok hareketli ve renkli bir şehirdi Napoli. Diğer İtalyan şehirlerine göre çok kalabalık, bol trafikli, dinamik, enerji dolu bir şehir. 

napoliden amalfiye nasıl gidilir
Castel Nuovo, Napoli

Napoli'nin tehlikeli bir şehir olduğu ile ilgili çok şey duymuştuk. Biz öyle çok bir tehlikeli bir ortam izlenimi edinmedik ama rafine, süper güvenli bir yer olmadığı da ortada. Diğer kuzey İtalya şehirleri gibi tablo gibi değil, daha bir karışık diyebilirim. Bizler, normal turistik dikkat etmemiz gereken şeylere dikkat ettik ve bir tık daha tedbirli davrandık.


Amalfi Kıyılarında ne yenir?

Amalfi kıyıları
Frito misto di frutti di mare (deniz mahsulleri kızartması)

Amalfi kıyılarının simgesi, hiç şüphesiz koca koca, mis kokulu limonlar. Amalfi kıyılarında birçok yemekte ve tatlıda limon baş aktör. Zaten Amalfi limonlarından yapılan bir limon likörü olan limoncello güney İtalya'da her yerde. Pasta al limone (limonlu makarna), delizia al limone (geleneksel, limon kremalı limoncello yedirilmiş kekli pasta), limon aromalı gelato ve tabii limoncello Amalfi kıyılarında tadılabilecek limonlu lezzetler.

Bununla birlikte, deniz kıyısı demek deniz mahsulü demek. Amalfi Kıyıları boyunca deniz mahsulleri hem kızartma hem de makarnalarda bolca karşınıza çıkıyor. Frito misto di frutti di mare (karışık deniz mahsulleri kızartamsı, bizim favorimiz!), spagetti alle vongole (kum midyeli spagetti, benim olmazsa olmazım :)), scialatelli ai frutti di mare (Amalfi'nin yöresel makarnası olan scialatelli ve deniz mahsulleri)

Son olarak pizzanın ana vatınının da Napoli olduğunu unutmayalım. Napoli'de tabii ki en güzel pizzaları deneyebilirsiniz. Bunun yanında, Amalfi Kıyıları boyunca da nefis pizzalar yiyebilirsiniz. Bir de, pizzanın ana malzemelerinden mozarella da Amalfi kıyılarında DOP statüsünde. Mozarella di bufala Campana DOP de Amalfi kıyılarında tadılması gereken lezzetlerden.

Amalfi kıyılarında nerede kalınır?

amalfi gezilecek yerler

Amalfi kıyılarında uygun fiyatlı bir yerde merkez olarak kalıp, oradan Amalfi kıyılarını dolaşma niyetindeyseniz. Sorrento, Salerno, Minori, MaioriPraiano ve Amalfi şehri iyi birer tercih olabilir. Positano ve Capri adasında genel olarak konaklama pahalı ancak daha düşük sezonda Amalfi kıyılarını ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Positano ve Capri adasında kalmak yüksek sezona göre çok daha uygun.

Sorrento'da konaklamak

amalfi gezilecek yerler
Sorrento sokakları

Sorrento şehri, hem Amalfi kıyıları ve Positano'ya, hem Capri adasına, hem de Napoli ve Pompeii'ye kolaylıkla ulaşmak için çok iyi bir merkezi lokasyonda. Tek bir yerde kalıp tüm bunları gezmek için en mantıklı yer Sorrento bence.

 • Bizler Sorrento'da  Hotel Antiche Mura otelinde konakladık. (booking.com puanı 9.1 /1100'den fazla yorumda) Odasıyla, kahvaltısıyla, konumuyla çok iyi bir oteldi. Hotel Antica Mura oda fiyatları için tıklayın.

Sorrento'dan katılabileceğiniz aktiviteler ve turlar


Sorrento'da konaklıyorken dilerseniz çeşitli aktiviteler ile gezinizi renklendirebilir ve ziyaret etmek istediğiniz yerleri zahmetsizce ve keyifli bir şekilde gezebilirsiniz. Mesela:

Powered by GetYourGuide

Salerno'da konaklamak

Salerno, tüm Amalfi kıyılarındaki kasabalara göre çok daha büyük bir şehir. Amalfi kıyılarının bu en büyük yerleşimi, belki Amalfi'deki efsane ambiyansa sahip değil ancak buna karşın Salerno, diğer minik komşularına nazaran çok iyi bir ulaşım ağına sahip. 

Salerno, SITA otobüslerinde tüm kalabalığın gittiği Sorrento'ya göre ters yönde olduğu için Amalfi Kıyılarında daha kolay ulaşım imkanı veriyor. Sorrento yönüne gidenler, özellikle yüksek sezonda güç bela otobüslere binebiliyorken; Salerno yönüne zahmetsizce gidebilirsiniz.

İlaveten, Roma'dan gelen hızlı trenler ile kolayca Salerno'ya ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Salerno'dan Napoli ve Pompei trenle sadece 40 dk ve direkt bir trenle gidilebiliyor. En önemlisi de büyük ve daha az turistik bir şehir olduğundan Salerno'da daha ucuz oteller bulmanız mümkün.Positano'da konaklamak

Positano gezilecek yerler
Positano sahili

Positano, Amalfi kıyıları deyince akıllarda canlanan ve bu bölgeyi ziyaret eden herkesin muhakkak gelip gördüğü yer. Talep fazla, minik yerleşimde de arz kısıtlı olunca Positano'da otel fiyatları oldukça pahalı. Aklınızda, romantik, hafızalarda yer edecek özel bir yerde konaklamak varsa Positano çok doğru tercih.


Amalfi kasabasında konaklamak

amalfiye nasıl gidilir
Amalfi sahili
Amalfi kasabası da Amalfi kıyıları seyahatinde konaklanılabilecek özel yerlerden. Amalfi kıyılarındaki diğer köylerden daha büyükçene ancak ambiyans olarak hala çok güzel. Amalfi otelleri, Positano'ya göre daha uygun ve farklı bütçeler için de farklı seçenekler sunuyor. 


Minori ve Maiori'de konaklamak

Minori ve Maiori, Amalfi kasabası yakınlarında, Amalfi ve Salerno arasında iki kıyı kasabası. Amalfi kıyılarında denize girme planı olanlar için de bölgedeki daha uzun ve daha kumlu plajlar burada. Otel fiyatları da Amalfi kıyılarında bulabileceğiniz en uygun fiyatlı yerlerden.

 • Minori ve Maiori'de konaklama seçenekleri ve fiyatları için tıklayın.

Minori daha minik, daha butik, güney İtalya sahil kasabası / köyü havasının daha iyi hissedilecek bir yer. Buna karşın, Maiori daha büyük daha betonarme ancak daha büyük otelleri ve daha uzun bir sahili olan bir yer olduğu söyleniyor. 

Satır aralarına gizlenmiş bir not, bizler 2024 yaz tatilimiz için yine Amalfi kıyılarına yöneldik ve konaklamak için, daha uygun hesaplı konaklama seçenekleri bulunabilmesi ve şirin sahil kasabası atmosferi sebebiyle Minori'yi tercih ettik. Sizler de Minori otellerine bir bakın derim, belki limonlu gelato'larımız elimizde, sahilde dolanıyorken karşılaşırız... :)


Praiano'da konaklamak

Praiano, Positano ve Amalfi kasabalarının tam ortasında, her ikisine de eşit mesafede minik bir yerleşim yeri. Positano - Amalfi SITA otobüsleri de Praiano üzerinden geçiyor. Ünlü ve popüler Positano ve Amalfi'ye çok da uzak kalmadan, uygun fiyatlı konaklama alternatifleri bulabileceğiniz bir yer.Napoli'de konaklamak

Alternatif olarak, Napoli'de çok uygun fiyatlara konaklayıp, Napoli'den günlük turlar ile zahmetsizce Amalfi kıyılarını gezebilirsiniz. Eskiden, tur ve rehber olayları çok belirsizdi ancak son zamanlarda "Get Your Guide" gibi siteler sayesinde aradığınız turu kolayca buluyor, turla ilgili müşteri yorumlarını da okuyabiliyor ve bütçenize uygun en yüksek puanlı turu rahatça seçebiliyorsunuz. Örnek olarak Napoli'den katılabileceğiniz turlar:

Powered by GetYourGuide

Amalfi Kıyılarından ne alınır?

Amalfi kıyılarından ne alınır

Amalfi kıyılarından alınacak başlıca iki ürün var: limoncello ve Amalfi seramikleri. Ayrıca çok gurme bir ürün olan Colatura di Alici (Amalfi kıyısının küçük bir balıkçı köyü olan Cetara'da tuzlu hamsi fermantasyonundan üretilen bir balık sosu) özel yemeklerinizi lezzetlendirmek için alınabilir.

Limon ürünleri ve seviyorsanız limoncello Amalfi kıyılarından hem kendinize hem de sevdiklerinize alınacak en özgün hediyelerden. Limoncello evinizde buzlukta saklanabiliyor ve bu soğuk limon likörü döndükten uzun süre sonra bile sizi Amalfi kıyılarına taşıyor.

Amalfi seramiklerinde capcanlı sarı renkli limon desenleri, tabaklarda, tepsilerde, çinilerde, vazolarda; boy boy çeşit çeşit. Amalfi kıyılarındaki pek çok dükkan dilerseniz seramiklerinizi evinize de gönderiyor. Evinize döndükten sonra limon desenli tabaklarınızda, şöyle bir limonlu kek yerken Amalfi kıyılarındaki güzel gezinizi hatırlamak çok keyifli...