Park Güell'de Barselona'nın simgesi Gaudi eseri ejderha ile
Barselona seyahati uzunca bir süredir dolaştığımız yerler arasında ilk defa gittiğimiz yeni bir şehir ve hatta yeni bir ülke deneyimi oldu bizim için. Farklı bir ülke, farklı bir dil, farklı bir kültür... Nereleri görülmeli, ne yapılmalı, ne yenilmeli, ne içilmeli iyi bir araştırdıktan sonra çıktık kısa seyahatimize.

Barselona nerede, hangi dil konuşuluyor?

Barselona, İspanya'ya bağlı özerk bir yönetim olan Katalonya'nın başkenti. Altın kumlu sahilleri ile ufak tepelerin arasına kurulmuş mega bir şehir. Ayrı dilleri ve ayrı bayrakları var. Günlük hayatta Katalanca kullansalar da dışarıda karşılaştığınız hemen her uyarı, işaret veya anons Katalanca ve İspanyolca birlikte yapılıyor.
Barcelona manzarası

Barselona'ya genel bakış

Barselona'nın bir kısmında ortaçağ binalarında oluşan bir semt karşınıza çıkarken (Barri Gotic), diğer kısımlarında hayal gücünüzü sonuna kadar zorlayan Modernista mimarisi sık sık karşınıza çıkıyor. Ve bu Modernista minarisinin en önemli mimarı Gaudi. Gaudi'nin eserleri şehrin birçok yerinde karşınıza çıkıyor. Bazen ihtişamlı bir kilise olarak, bazen bir sokak lambası dizaynında hatta kaldırım taşları tasarımında...

Barselona'daki Gaudi eserleri

Barselona denilince akla gelen en ünlü Gaudi eseri Sagrada Familia. Hala inşası devam eden kilise Gaudi'nin ölümünün yüzüncü yılına yetiştirilmeye çalışılıyor. Kilise gerçekten inanılmaz boyutlarda ve çok ihtişamlı.
Sagrada Familia kilisesinin modern mimarili yüzü
Ünlü alışveriş caddesi Passeige de Gràcia'nın kuzey ucunda diğer bir ünlü Gaudi eseri Casa Mila (yerel dilde La Pedrera -taş ocağı) yer alıyor.
Gaudi eseri Casa Mila (taş ocağı)
Passeige de Gracia'dan aşağı doğru devam ettiğinizde bir diğer Gaudi eseri Casa Battlo karşınıza çıkıyor. Uyumsuzluk Bloğu olarak adlandırılan yerde yer alan ev Casa Amatller ve Casa Leo Morera ile yan yana.
Gaudi eseri Casa Battlo
Bir başka masalsı Gaudi eseri olan Park Güell ise merkezin biraz dışında şehrin kuzey ucunda.

Barselona'nın güzel caddeleri

Barselona ismi Gaudi ile özdeşleşmiş olsa da bana göre günümüz için bir başka önemli özelliği şehirciliği. Geniş planlı caddeler, cadde ortalarında yayalar için ayrılmış geniş yürüyüş yolları, güzel yaşanılası bir metropolde nasıl olması gerekirse o şekilde ve bizim gibi karmaşık şehirlerden gelenler için hayret verici...
Barselona'nın ortası yayalara ayrılmış caddeleri

Barselona'nın cıvıl cıvıl caddesi: La Rambla

Bu, ortadan yürüyüş yolu olup kenarlarından trafiğin aktığı güzel caddelerden en ünlü olanı La Rambla. Kuşlar, çiçekler gibi bölümlere ayrılmış, gündüz de gece de hep insanlarla dolu cadde.
La Rambla caddesinde dolaşırken, Barselona

La Boqueria pazarı

La Rambla üzerinde bir pazar var ki bizim gibi yemek ve yemek kültürlerine gönül vermişler için adeta bir cennet: La Boqueria. Aklınıza gelebilecek her türlü deniz mahsulünden et ürünlerine, kümes hayvanından sakatatına, meyvesine sebzesine her şeyin en tazesini bulabileceğiniz üstü kapalı bir pazar.
La Boqueria şarküterileri

Barselona'nın tarihi kısmı: Barri Gotik

La Boqueria'nın karşısındaki ara sokaklara doğru daldığınızda ise bir anda daha önce gördüklerinizden bambaşka bir atmosferde buluyorsunuz kendinizi. Geniş caddelerin yerini daracık orta çağ sokakları alıyor. O daracık sokakların açıldığı irili ufaklı iç içe meydanlarda şehrin katedrali, sinagogu, kraliyet sarayı, belediye binası ve meclisi yer alıyor.
Barri Gotik'te katedral Barri Gotik'te dar sokaklar, Barselona

Barri Gotik'te Santa Eulalia Festivali sürprizi

Barri Gotik'in dar sokaklarında yürürken bir cümbüş, bir festival ortamına rastladık. Orkestra müzikler çalıyor, insanlar katedralin bulunduğu meydanda dans ediyor, belediyenin bulunduğu meydanda ve diğer dar sokaklarda dev insan maketleri geçidi (gegants) yapılıyordu. Meğerse Şubat ayında yapılan Santa Eulalia Festivali'ne rastlamışız...

Ciutadella parkı

Barri Gotik'ten ayrılıp doğuya doğru devam ettiğinizde şehrin bir başka güzel köşesi ile karşılaşıyorsunuz: Ciutadella parkı. Paris'teki zafer takının kızıl kız kardeşi gibi duran Arc de Triomf üzerinden parka yöneldiğinizde yine ortası yayalara ayrılmış geniş yollardan ilerliyorsunuz.
Ciutadella Parkın içinde de yine güzel yürüyüş yolları, tekne kiralanabilen ufak bir gölet, hayvanat bahçesi ve ünlü La Cascada çeşmesi var.
Ciutadella parkı içinde La Cascada çeşmesi, Barselona

Barselona sahili ve plajları

Parkın hayvanat bahçesi yanındaki kapısından çıkıp biraz ilerlediğinizde ise Barselona'nın sahil kesimine ulaşıyorsunuz. Bir tarafta mega bir şehir diğer tarafta denizine girilebilen sıra sıra plajlar...
Barselona sahili

Montjuic tepesinden kuş bakışı Barselona

Sahilden teleferiğe binerek veya metro ile fünikülere ulaşarak şehri kuş bakışı izleyebileceğiniz Montjuic tepesine çıkabiliyorsunuz.

Montjuic tepesinde neler var?

Montjuic tepesinde güzel parklar, seyir terasları ve oldukça iyi durumda ayakta duran Montjuic kalesi var.
Montjuic tepesinden Barselona manzarası
Montjuic'in bir diğer ucunda görkemli büyüklüğü ile Palau Nacional, ve tüm İspanya mimarisini bir arada görebileceğiniz Poble Espanyol var.

Palau Nacional, Barcelona
Poble Espanyol, Barcelona
Palau Nacional ve Poble Espanyol'e ulaşmanın en kolay yolu ise Barcelona'nın bir başka önemli noktası olan ve merkezin batısında yer alan geniş Plaça de Espanya meydanı.
Plaça de Espanya meydanı

Plaça de Espanya meydanı

İki tane Venedik kulesi benzerinin beklediği meydan nice önemli etkinliğe ev sahipliği yapmış. Bunlardan biri de Queen'in ünlü Barcelona şarkısını söylediği konseri. Şarkıyı bilmeyenler bir bulup dinleyin ve Barcelooona kelimesinin nasıl iliklerinize kadar işlediğini hissedin...

Barcelona, such a beautiful horizon
Barcelona, like a jewel in the sun
Barcelooona...

Gezi Tarihi: Şubat 2013