Barselona gezilecek yerler
Barcelona gezisi uzunca bir süredir dolaştığımız yerler arasında ilk defa gittiğimiz yeni bir şehir ve hatta yeni bir ülke deneyimi oldu bizim için. Farklı bir ülke, farklı bir dil, farklı bir kültür... Nereleri görülmeli, ne yapılmalı, ne yenilmeli, ne içilmeli iyi bir araştırdıktan sonra çıktık kısa seyahatimize. Barselona'da gezilecek yerler ve Barselona gezi rehberi aşağıdaki blog yazımda.

Barcelona nerede?

Barselona, İspanya'ya bağlı özerk bir yönetim olan Katalonya'nın başkenti. İspanya'nın kuzey doğusunda yer alıyor. Altın kumlu sahilleri ile ufak tepelerin arasına kurulmuş mega bir şehir. 

Katalonya'nın ayrı dili ve ayrı bir bayrağı var. Günlük hayatta Katalanca kullansalar da dışarıda karşılaştığınız hemen her uyarı, işaret veya anons Katalanca ve İspanyolca birlikte yapılıyor.
Barselona gezi rehberi
Barcelona Montjuic tepesinden manzara

Barselona'da gezilecek yerler listesi

Barselona gezimiz boyunca başlıca Barselona'da gezilecek yerleri ziyaret ettik. Yolumuzun geçtiği Barselona gezilecek yerler listesi:
  • Gaudi eserleri: Sagrada Familia, Casa Mila, Casa Battlo, Park Güell
  • La Rambla caddesi
  • La Boqueria pazarı
  • Barcelona old town'u: Barri Gotik 
  • Ciutadella parkı
  • Barselona sahili ve plajı
  • Montjuic tepesi
  • Poble Espanyol
  • Plaça de Espanya meydanı

Barcelona nasıl bir yer?

Barselona'nın bir kısmında ortaçağ binalarında oluşan bir semt karşınıza çıkarken (Barri Gotic), diğer kısımlarında hayal gücünüzü sonuna kadar zorlayan Modernista mimarisi sık sık karşınıza çıkıyor.

Barselona'daki Modernista minarisinin en önemli mimarı Gaudi. Gaudi'nin eserleri şehrin birçok yerinde karşınıza çıkıyor. Bazen ihtişamlı bir kilise olarak, bazen bir sokak lambası dizaynında hatta kaldırım taşları tasarımında...

Barselona'daki Gaudi eserleri

Barselona denilince akla gelen en ünlü Gaudi eseri Sagrada Familia. Hala inşası devam eden kilise Gaudi'nin ölümünün yüzüncü yılına yetiştirilmeye çalışılıyor. Kilise gerçekten inanılmaz boyutlarda ve çok ihtişamlı.
Barcelona gezilecek yerler
Sagrada Familia

Ünlü alışveriş caddesi Passeige de Gràcia'nın kuzey ucunda diğer bir ünlü Gaudi eseri Casa Mila (yerel dilde La Pedrera -taş ocağı) yer alıyor.
Barselona'da gezilecek yerler
Casa Mila

Passeige de Gracia'dan aşağı doğru devam ettiğinizde bir diğer Gaudi eseri Casa Battlo karşınıza çıkıyor. Uyumsuzluk Bloğu olarak adlandırılan yerde yer alan ev Casa Amatller ve Casa Leo Morera ile yan yana.
Barselona'da gezilecek Gaudi eseri Casa Battlo
Casa Battlo

Bir başka masalsı Gaudi eseri olan Park Güell ise merkezin biraz dışında şehrin kuzey ucunda.

Barselonada gezilecek yerler
Park Güell

Park Güell gezimiz
yazısı burada.

Barselona'nın güzel caddeleri

Barselona ismi Gaudi ile özdeşleşmiş olsa da bana göre günümüz için bir başka önemli özelliği şehirciliği. Geniş planlı caddeler, cadde ortalarında yayalar için ayrılmış geniş yürüyüş yolları, güzel yaşanılası bir metropolde nasıl olması gerekirse o şekilde ve bizim gibi karmaşık şehirlerden gelenler için hayret verici...
Barselona caddeleri

Barselona'nın cıvıl cıvıl caddesi: La Rambla

Bu, ortadan yürüyüş yolu olup kenarlarından trafiğin aktığı güzel caddelerden en ünlü olanı La Rambla. Kuşlar, çiçekler gibi bölümlere ayrılmış, gündüz de gece de hep insanlarla dolu cadde.
Barselonada gezilecek yerler
La Rambla'da 

La Boqueria pazarı

La Rambla üzerinde bir pazar var ki bizim gibi yemek ve yemek kültürlerine gönül vermişler için adeta bir cennet: La Boqueria. Aklınıza gelebilecek her türlü deniz mahsulünden et ürünlerine, kümes hayvanından sakatatına, meyvesine sebzesine her şeyin en tazesini bulabileceğiniz üstü kapalı bir pazar.

La Boqueria pazarı gezimizin yazısı için tıklayın.  

Barcelona pazarı
La Boqueria pazarı

Barselona'nın tarihi kısmı: Barri Gotik

La Boqueria'nın karşısındaki ara sokaklara doğru daldığınızda ise bir anda daha önce gördüklerinizden bambaşka bir atmosferde buluyorsunuz kendinizi. Geniş caddelerin yerini daracık orta çağ sokakları alıyor. O daracık sokakların açıldığı irili ufaklı iç içe meydanlarda şehrin katedrali, sinagogu, kraliyet sarayı, belediye binası ve meclisi yer alıyor.
barselonada gezilecek yerler
Barri Gotik'te dar sokaklar, Barselona

Barri Gotik'te Santa Eulalia Festivali sürprizi

Barri Gotik'in dar sokaklarında yürürken bir cümbüş, bir festival ortamına rastladık. Orkestra müzikler çalıyor, insanlar katedralin bulunduğu meydanda dans ediyor, belediyenin bulunduğu meydanda ve diğer dar sokaklarda dev insan maketleri geçidi (gegants) yapılıyordu. Meğerse Şubat ayında yapılan Santa Eulalia Festivali'ne rastlamışız...

Ciutadella parkı

Barri Gotik'ten ayrılıp doğuya doğru devam ettiğinizde şehrin bir başka güzel köşesi ile karşılaşıyorsunuz: Ciutadella parkı. Paris'teki zafer takının kızıl kız kardeşi gibi duran Arc de Triomf üzerinden parka yöneldiğinizde yine ortası yayalara ayrılmış geniş yollardan ilerliyorsunuz.
Arc de Triomf, Barcelona gezilecek yerler
Arc de Triomf
Ciutadella Parkın içinde de yine güzel yürüyüş yolları, tekne kiralanabilen ufak bir gölet, hayvanat bahçesi ve ünlü La Cascada çeşmesi var.
Barcelona gezilecek yerler
La Cascada çeşmesi

Barselona sahili ve plajları

Parkın hayvanat bahçesi yanındaki kapısından çıkıp biraz ilerlediğinizde ise Barselona'nın sahil kesimine ulaşıyorsunuz. Bir tarafta mega bir şehir diğer tarafta denizine girilebilen sıra sıra plajlar...

Barselona sahili
Barselona sahili

Montjuic tepesinden kuş bakışı Barselona

Sahilden teleferiğe binerek veya metro ile fünikülere ulaşarak şehri kuş bakışı izleyebileceğiniz Montjuic tepesine çıkabiliyorsunuz.

Montjuic tepesi gezimizin yazısı için tıklayın.

Montjuic tepesinde neler var?

Montjuic tepesinde güzel parklar, seyir terasları ve oldukça iyi durumda ayakta duran Montjuic kalesi var.
Montjuic tepesinden Barselona manzarası
Montjuic tepesinden Barselona manzarası

Montjuic'in bir diğer ucunda görkemli büyüklüğü ile Palau Nacional, ve tüm İspanya mimarisini bir arada görebileceğiniz Poble Espanyol var.

Barselona gezilecek yerler
Poble Espanyol

Poble Espanyol açık hava müzesinde İspanya'ya ait farklı mimarili evler ve yöresel mutfakları görülebilir. Gezmesi çok keyifli bir yer.

 Poble Espanyol gezimizin ayrıntıları burada.

Barselona gezilecek yerler
Palau Nacional'in önünde, Barcelona

Poble Espanyol, Barselona gezilecek yerler
Poble Espanyol açık hava müzesi

Palau Nacional ve Poble Espanyol'e ulaşmanın en kolay yolu ise Barcelona'nın bir başka önemli noktası olan ve merkezin batısında yer alan geniş Plaça de Espanya meydanı.

Plaça de Espanya meydanı, Barselonada gezilecek yerler
Plaça de Espanya meydanı

Plaça de Espanya meydanı

İki tane Venedik kulesi benzerinin beklediği meydan nice önemli etkinliğe ev sahipliği yapmış. Bunlardan biri de Queen'in ünlü Barcelona şarkısını söylediği konseri. Şarkıyı bilmeyenler bir bulup dinleyin ve Barcelooona kelimesinin nasıl iliklerinize kadar işlediğini hissedin...

Barcelona, such a beautiful horizon
Barcelona, like a jewel in the sun
Barcelooona...

Barselona'da nerede kalınır?

Barselona şehir merkezinde, Barselona'da gezilecek yerler noktalarına yakın mesafede konaklamak özellikle çocuklu bir Barcelona seyahatinizi çok kolaylaştıracaktır.

Bizler Barselona gezimizde, Gaudi'nin Casa Batllo ve La Pedrera evlerine 5 dakika yürüyüş mesafesinde; ünlü La Ramblas caddesine 10 dakika yürüyüş mesafesinde Calris Hotel'de konakladık. Beklentilerimizi karşılayan ve çok memnun kaldığımız bir oteldi.

Gayet merkezi lokasyondaki bu otel Barselona'nın işlek Passeig de Gracia bulvarının da hemen yakınında olduğundan şehrin farklı yerlerini keşfetmek için kullandığımız toplu taşımaya da çok yakındı. Ayrıca, restoran rezervasyonlarımızda da yardımcı olan otel concierge'ı hem iyi önerilerde bulundu, hem de rezervasyonları bizim için yaptılar.