Montjuic'te süs havuzları
Montjuic tepesi Barselona'nın batısında, sahilin hemen üstünde yükselen bir tepe. Oldukça geniş alana yayılmış olan Montjuïc'te bir sürü spor tesisi ve parkın yanısıra Palau Nacional, Poble Espanyol ve Montjuic kalesi de var.
Montjuic tepesi haritası, Barselona

Montjuic tepesine nasıl gidilir?

Montjuïc öylesine geniş bir alana yayılmış ki biz kuzeyi ve güneyini iki ayrı seferde ziyaret etmeyi tercih ettik. Kuzeyindeki Palau Nacional ve Poble Espanyol'a Espanya meydanından gittik. Montjuïc kalesi, seyir terasları ve güzel parkların bulunduğu kuzey ucuna ise füniküler ile çıktık.
Montjuic funiculer çıkışı

Montjuic tepesi teleferik

Tabii biz fünikülerden çıkıp en tepedeki parka kadar bol bol yürüdükten sonra idrak ettik: Montjuic kalesi ve civarını dolaşmak için en mantıklı yol sahilden ve fünikülerin üst ucundan gelen teleferik. Teleferikle hem doyumsuz bir Barselona manzarası izliyorsunuz hem de zahmetsizce tepeye kadar çıkıyorsunuz.
Montjuic'teki teleferikler, Barselona
Montjuic'ten Barselona manzarası
Fünikülerden indikten sonra güzel bahçelerde parklarda dolaşa dolaşa önce Mirador denen sahilin görüldüğü seyir terasına çıktık. Burada biraz soluklandıktan sonra çam ormanı arasındaki merdivenlerden Montjuïc kalesine doğru tırmanmaya devam ettik.
Montjuic'te dolaşırken, Barselona

Montjuic kalesi

Montjuic kalesini gördüğümde çok şaşırdım. Bizde kale denilince genelde harabe halindeki kalıntılar akla geliyor, Montjuïc kalesi ise neredeyse hasarsız olarak karşımızda duruyordu.
Montjuic kalesi, Barselona
Montjuic kalesi girişi, Barselona
Düşmanların kaleye girmesini engelleyen açılır kapanır köprüden geçip kale içindeki geniş avluya geçtik. Oradan da şehri kuşbakışı seyredebileceğimiz kale üstüne çıktık.
Montjuic kalesi, Barselona Montjuic kalesi, Barselona
Genel olarak geniş caddelerden oluşan şehir bu noktada evler yığını olarak görülüyordu. Dört köşeden oluşan kalenin her köşesinden Barselona'nın farklı bir yönü görülebiliyordu. Merkezi ve sahil dışında Barselona'nın sağ ve sola doğru ne kadar geniş alana yayıldığına şaşırdık.
Montjuic kalesinden Sagrada Familia ve Barselona manzarası
Barselona manzarası
Kale üstünde biraz soluklandık ve tekrar fünikülere doğru, bu sefer biraz daha dik kestirme yollardan, inmeye koyulduk. Bol ağaçlı ve yeşillikli yol boyunca yine bir sürü Barselonalı dik, yamaç demeden koşuyor, sporlarını yapıyorlardı. Biz de yemyeşil doğa içinde güzel bir yürüyüş sonrası fünikülere ulaştık. Montjuïc'te doğa içinde güzel saatler geçirdikten sonra tekrar şehir merkezine döndük.
Gezi Tarihi: Şubat 2013