Barselona'daki en güzel yerlerden biri hiç şüphesiz Park Güell. Ünlü mimar Gaudi'nin eseri olan park vaktiyle zengin tüccar Güell'in yaptırdığı villalar projesi olarak başlamış. Ancak proje tamamlanamamış, tüccar Güell'in adı parkın isminde kalmış ve bugünkü halka açık güzel Güell parkı olarak anılmış.

Park Güell nerede, nasıl gidilir?

Park Güell şehir merkezinin biraz dışında. Metro durağı da parka oldukça uzak kaldığından biz en mantıklı seçenek olarak gözüken 24 numaralı otobüsle ulaştık parka. Durak parkın doğu kapısının dibinde, otobüsten inip başladık parkı keşfetmeye.

Park Güell giriş ücretleri

Bizim gittiğimiz dönemde Park Güell'e giriş ücretsizdi. Yoğun bir turistik odak olmasına rağmen girişinin ücretsiz olması bizi çok şaşırtmıştı. Daha sonra giriş ücretleri hakkında araştırma yaparken park girişinin ücretli hatta rezervasyonlu olduğunu öğrendik. Düşük sezonda gittiğimizden olsa gerek biz elimizi kolumuzu sallaya sallaya parkta dolaşmıştık... :)

Park Güell'in anıt bölümü olan Gaudi'nin eserlerinin bulunduğu Ejderha heykeli alanı, Yüz sütunlu yol ve çevresine giriş ücretli ve rezervasyonlu; bunlar dışındaki parkın çok geniş alana yayılmış yeşil alanlarına giriş ücretsiz. Park Güell anıt alanına giriş ücretine Gaudi'nin evi giriş ücreti dahil değil.

Park Güell anıt alanı giriş ücreti: Yetişkin: 8,00 €   (online bilet 7,00 €)
                                  Çocuklar (7-12 yaş): 5,60 €   (online bilet 4,90 €)
                                    Çocuklar (0-6 yaş): ücretsiz

Park Güell internet sayfasından 3 ay önceden bilet alınıp giriş saati için rezervasyon yapılabiliyor. Bilet satın almak ve rezervasyon için web adresi: burada
Park Güell, çok geniş, yem yeşil bir alana kurulmuş. Gaudi'nin doğa ile bütünleşmiş mimarisinin eseri olan taş sütunlu yollar, köprüler geniş bir alana yayılmış. Normalde güneşli bir öğleden sonrasını doğa içinde geçirmek için ideal bir yer olan parkta bizim zamanımız kısıtlı olduğu için doğrudan görmek istediğimiz yerlere yöneldik.

Park Güell'de Hansel ve Gretel evleri

Bunlardan ilki Hansel ve Gretel masalından çıkmışçasına duran parkın diğer girişindeki iki güzel evdi. Önce geniş bir toprak sahanın kenarındaki çini süslemeli seyir terasından bir göz attık evlere ve evlerin önündeki merdivenlerde yer alan şehrin koruyucusu ejderha heykeline. Aynı zamanda bu noktadan geniş bir Barselona manzarası da görülebiliyor.

Yüz sütunlu yol

Daha sonra görmek istediğimiz yüz sütunlu yola doğru ilerledik. Taştan çamurdan yapılmış, ejderha bacaklarını anımsatan sütunlar gerçekten görülmeye değerdi.

Barselona'nın koruyucusu ejderha heykeli

Son olarak Barcelona ile ilgili her görüntüde karşımıza çıkan ünlü ejderhanın bulunduğu merdivenlere doğru ilerledik. Ejderha ile birlikte o güzel merdivenlerde daha birçok güzel eser, birçok özenilmiş ayrıntı vardı.
Ejderha ve onunla ile fotoğraf çektiren diğer onlarca insanla beraber birer hatıra fotoğrafı çektirip Park Güell'e veda ettik.
Gezi Tarihi: Şubat 2013