Colosseum'da

İtalya maceramız haftalar öncesinde Bolonya'ya ucuz uçak bileti bulmamızla başladı. Ocak ayının sonuna neredeyse yurt içi şehirler arası otobüs bileti fiyatına Bologna'ya bilet bulmuştuk. Fırsatı kaçırmayalım deyip biletimizi aldık...

Mevsimlerden kış olunca tatil rotamızın netleşmesi için son güne kadar bekledik. Nasıl olsa Bologna'dan İtalya'nın her noktasına ulaşabileceğimiz bir tren vardı, nerede hava iyi olursa oraya gideriz dedik. (İtalya'da tren yazısı için tıklayın.) Şansımıza Bologna, Floransa ve Roma'da hava pırıl pırıldı, her üçü de bizim daha önce gidip çok beğendiğimiz şehirlerdi. Bir kez daha gidip havasını koklamak istedik.

Bologna hava alanından merkeze ulaşım

Bolonya hava alanından merkeze otobüs seferleri var. Otobüsler hava alanının hemen önünden kalkıp merkezdeki istasyona gidiyor. Otobüs biletleri, sıra beklenen yerdeki otomattan alınabildiği gibi, şoförden de alınabiliyor. Kişi başı 6 € (2017 yılı)

Bologna'da valiz bırakılabilecek yer var mı?

Planımız, günübirlik Bolonya'yı dolaştıktan sonra Roma'ya geçmekti. Valizimizi, istasyon içindeki emenet bagaj bürosuna bıraktık ve on dakikalık bir yürüyüş sonrası Bologna merkeze ulaştık.

Bologna gezilecek yerler

Kızıl şehir olan bilinen Bologna'da gerçekten tüm evler kızıl, sarı, turuncu renklerdeydi. Bologna'nın mütevazi görünümlü insanlarını, evlerini, meydanlarını, kilometrelerce uzanan üstü kapalı kaldırımlarını, hepsini çok sevdik. İşinden, üniversitesinden çıkmış çarşıda dolaşan yerli halkı gözlemledik. Bu gezimizde gezdiğimiz üç şehir arasında sokaklarda minimum turist bol bol İtalyan olduğu tek yerdi.

kilometrelerce uzun üstü kapalı Bologna çarşısıBologna sokakları
Pisa kulesi kadar popüler olmasalar da Bologna'da da eğimli iki tane kule olduğunu biliyor muydunuz?

Bologna'daki tarihi kulelerBologna'daki tarihi kuleler

Bologna'dan Floransa ve Roma'ya nasıl gidilir?

İtalya'da çok iyi bir tren ulaşım sistemi var. Hızlı trenler veya bölgesel trenler ile ülkenin dört bir köşesine ulaşabiliyorsunuz. Biz, günümüz kısıtlı olduğu için bu tatilimizde hızlı trenler ile önce Roma'ya ve sonrasında geri dönerek yol üzerindeki Floransa'ya gittik. Biletlerimiz önceden alarak daha ucuz bilet bulabildik. (İtalya trenleri internet sitesi burada) İnternetten alınmadığı takdirde, Bolnogna Centrale merkez istasyonunda bilet alınabilecek birçok bilet otomatı var. Bilet makinelerinde dil tercihini İngilizce seçerek dil sorunu da ortadan kalkmış oluyor. Makinelerden tüm İtalya için, tüm tren çeşitleri için (hızlı, bölgesel) bilet alınabiliyor. Bologna Centrale - Roma Termini arası hızlı trenle yaklaşık iki saat; Bologna Centrale - Firenze S.M.Novella (Floransa merkez istasyonu) hızlı trenle yaklaşık yarım saat.

Roma gezilecek yerler

Bolongna'dan hızlı trene atlayıp iki saatlik bir yolculuk sonrası Roma'ya ulaştık. Antik tarih ile günlük hayatın iç içe geçtiği Roma'da o kadar çok eser var ki, turist olarak belli başlılar dışındakileri tam olarak keşfetmenin imkanı yok. Biz tatilimiz süresince yine bol bol dolaştık. Günlük otobüs/metro biletleri alarak şehrin dört bir yanını gezdik. İşte başlıcaları:

Ünlü Aşk Çeşmesi (Fontana di Trevi)

Trevi (Aşk) çeşmesinde, Roma

Pantheon

Görkemli güneş tapınağı olarak inşa edilen sonra kiliseye dönüştürülen Pantheon.

Pantheon, Roma

Navona Meydanı

Navona Meydanı, her daim turistler, resim yapan, satan sanatçılar, sokak göstericileri ile dolu.

Navona Meydanı, Roma

Vittorio Emanuele Anıtı

Şehrin birçok yerinden gözüken ve anıta çıkıldığında güzel bir Roma manzarası sunan görkemli yapı

Vittorio Emanuele Anıtı, Roma

Kolozyum

Daha güneyde: Roma Forumu (Foro Romano) ve Colosseum, antik zamanda insandan hayvanına nice kanların döküldüğü aslında ürpertici yapı bugün Roma'ya gelen tüm turistlerin ilk uğrak noktalarından

Roma Forumu ve Colosseum manzarası

İspanyol Merdivenleri

Kuzeyde: İspanyol merdivenleri, Roma'da nice güzel merdivenler var ama bunlar ünlü olanlarından:)

İspanyol Merdivenleri, Roma


Daha kuzeyde: Popolo Meydanı ve yanında özellikle çocuklu Roma'ya gelenlerin favorisi Villa Borghese bahçeleri

Vatikan

Batıda: Vatikan ve görkemli San Pietro Bazilikası

San Pietro Bazilikası, Vatikan

Roma yeme içme

Roma, İtalyan mutfağı sevenler için bir cennet, makarnalar, pizzalar, enginarlar, kuzular... Önceden dersimize iyi çalıştık ve kaliteli yemekler sunan küçük İtalyan lokantalarını bulduk. Yani, Roma'da bol bol gezdik ve çok sevdiğimiz İtalyan mutfağından bol bol yedik, bol bol içtik...
(Roma'da yeme içme yazısı için tıklayın)

Roma'da yemek yerken

Floransa gezilecek yerler

Roma'dan sonraki durağımız Floransa'ydı. Yine hızlı trene atladık ve yaklaşık bir buçuk saatte Roma'dan Floransa'daydık. Floransa, düzgün, bakımlı, güzel ama bir o kadar da turistik bir Rönesans şehri. Sanattan anlamasanız da birbirinden güzel eserlere bakakaldığınız açık hava müzesi... Ancak bu güzel şehir artık öylesine popüler ki kış olmasına rağmen tüm sokaklar yerli yabancı turistle dopdoluydu.

Ponte Vecchio

Biz ilk önce üzerindeki minik evlerle Floransa'nın en güzel simgelerinden olan Ponte Vecchio'ya gittik, köprüyü ve Arno nehrini selamladık.

Arno nehri ve Ponte Vecchio, Floransa

Michelangelo tepesi

Gündoğumunda Michelangelo tepesine çıkıp şehri seyrettik.

gündoğumunda Floransa manzarası

Santa Maria del Fiore

Merkezdeki kızıl çatılı Duomo'nun, Santa Maria del Fiore kilisesinin, dantel gibi nakışlı ihtişamlı yapısına bir kez daha şaşırdık.


Santa Maria Del Fiore kilisesi, Floransa

Uffizi müzesi ve Rönesans eserleri

Sanat'a bakışımızı değiştirmiş olan birçok eşsiz Rönesans eserlerinin bulunduğu Uffizi müzesini daha önce gezmiştik. Bu sefer Michalengelo'nun ünlü David heykelinin bulunduğu Accademia müzesini gezdik. Müzelerin yanı sıra, şehrin dört bir yanında sergilenen seyri doyumsuz Rönesans eserlerine bir kez daha hayran kaldık...

Signoria Meydanı'ndaki heykeller, Floransa

Floransa'da yeme içme

Floransa için de dersimize önceden çalışmış ve Floransa bifteğini, Floransa'ya has makarnaları nerede tadacağımız araştırmıştık. Yine keyifli küçük lokantalarda mini ziyafetler yaptık.
Floransa'da yeme içme yazısı için tıklayın


İtalya'nın kuzeyi, güneyi, doğusu, batısı, merkezi hemen her bölgesi gezmeye görmeye değer. Her bölgenin kendine has karakteri, havası var. Biz bu sefer üç şehirde dolaştık, havalarını kokladık. Daha nice İtalyan şehri tüm güzellikleriyle keşif için bizi beklemekte. Umarım bir başka sefere...
İlgili yazılarım: