Paris kaç günde gezilir?

Paris'te gezilecek yerler çok geniş alana yayıldığı için Paris'te mutlaka görülmesi gereken yerleri kapsayan bir Paris gezisi için minimum üç günlük bir Paris tatili süresi gereklidir. 

Paris, dünyada en çok turist çeken şehirlerden biri. Paris kaç günde gezilirin cevabı, gezinizin genel turistik, gurme, çocuklu, romantik, sanat vb ne amaçla olduğuna göre değişir elbette. Aşağıda ayrıntılı olarak anlattığım Paris gezilecek yerler duraklarını, 3 günlük ve 4 - 5 günlük gezi planı olarak özetledim.

Paris 3 Günlük Gezi Planı

2 - 3 günde Paris'teki başlıca turistik yerleri gezmeyi planlıyorsanız nokta atışları şeklinde başlıca gezilecek yerleri görmekte fayda var. Paris'te mesafeler çok yakın olmadığından yakınmış gibi gözüken yerlerde, bazen tek bir durak için bile metroya binmeniz size zaman kazandıracaktır.

Paris gezi rehberi yazım burada

Eyfel Kulesi

Eyfel Kulesi, dünyada en çok ziyaret edilen ücretle girilen anıt. Durum böyle olunca kuleye giriş kuyrukları her mevsimde uzayıp gidiyor. Sabah açılış saatine yakın erkenden sıraya girmek kalabalıkları biraz olsun atlatabilir. 324 metre yüksekliğindeki Eyfel kulesi üç katlı. Birinci ve ikinci katına merdiven veya asansör ile, üçüncü kata sadece ikinci kattan binilen asansör ile çıkılabiliyor.

Eyfel Kulesi ayrıntılı yazım burada.

Eyfel kulesi giriş ücreti:
Eiffel kulesinin üçüncü katına çıkış bileti 17 €, çocuk 8 € ; diğer katlara çıkış ve merdivenle çıkış ücretleri daha düşük. Ayrıntılı ve güncel bilet fiyatları burada.

Eyfel kulesine nasıl gidilir?
6 No'lu metro Bir-Hakeim durağı
9 No'lu metro Trocadero durağı
RER C treni Champs de Mars - Tour Eiffel durağı.

Şanzelize

Şanzelize, hiç şüphesiz Paris'in en ünlü caddesi. Her iki tarafında mağazaların sıralandığı, boylu boyunca ağaçların muntazam şekilde budanıp dizildiği dümdüz bir cadde. Louvre Müzesi'nin devamındaki bir hat boyunca yer alan ünlü caddenin bir ucunda Concorde Meydanı, diğer ucunda ise Arc de Triomphe bulunuyor. Şanzelize deyince (Champs Elysees yazılır) kafanızda romantik Paris cefelerinin bulunduğu bir cadde canlanıyorsa Paris'in daha farklı noktalarına gitmenizi öneririm. Şanzelize daha çok alışveriş, etrafındaki sanat müzeleri ile sanat ve en çok cadde boyunca yürüyüp ortam koklama yeri.

Şanzelize'ye nasıl gidilir?
1 No'lu metro hattı Champs Elysees, Franklin Roosvelt veya George V durağı
9 No'lu metro Franklin Roosvelt durağı
13 No'lu metro Champs Elysees durağı

Adım adım Şanzelize gezimizin yazısı burada.

Arc de Triomphe

Arc de Triomphe (Zafer Takı) Şanzelize'nin en ucunda, on iki tane caddenin kesiştiği L'Etoile (yıldız) denilen bir göbeğin üzerinde yer alıyor. Resimlerden bakınca büyüklüğü çok da fark edilemeyen Zafer Takı'nın yanına varıldığında devasalığı daha bir anlaşılabiliyor. Napolyon'un kazandığı zaferlerin anısına inşa ettirdiği Zafer Takı'nın önünde bir de sönmeyen ateş yer alıyor. Takın bulunduğu alana ücretsiz girilebiliyor, üstüne çıkmak ücretli.

Arc de Triomf üstüne çıkış ücreti:
Yetişkin 8 €, çocuklara ücretsiz. Güncel ücretler burada.

Arc de Triomph'a nasıl gidilir?
1, 2, 6 No'lu metro Charles de Gaulle Etoile durağı
RER A treni Charles de Gaulle Etoile durağı

Piramit ve Louvre müzesi

Louvre müzesi ve müze girişindeki cam piramit de Paris'in simgelerinden. Kısıtlı vakitte Paris geziliyorsa bile müze önüne gelip piramidi yakalamaya çalışırken bir hatıra fotoğrafı çektirilir. Louvre müzesi, çok büyük olduğundan belli başlı eserlerini gezmek için bile en az yarım gün ayrılması gerekir. Ancak, Paris'e kadar gitmişken Mona Lisa'ya bir merhaba demek için bile birkaç saat ayrılmasına değer.

Louvre Müzesi'ne nasıl gidilir?
1 ve 7 No'lu metro Palais Royal Musee du Louvre durağı.

Louvre Müzesi giriş ücretleri:
Yetişkin 15 €, çocuklara ücretsiz. Ekim'den Mart'a her ayın ilk Pazar günü giriş herkese ücretsiz. Güncel giriş ücretleri burada.

Notre Dame de Paris Katedrali

Notre Dame'ın Kamburu'ndan, Belle müzikalinden aşina olduğumuz Notre Dame Katedrali Paris merkezde Seine nehri üzerinde Ile de la Cite adası üzerinde yer alıyor. İnşasına 1163 yılında başlanan ve tamamlanması 170 yıldan fazla süren Gotik katedral UNESCO Dünya Mirası kapsamında. 422 basamak tırmanarak çıkılabilen kulesinden 360 derece Paris manzarası ve 500 kiloluk çan da görülebiliyor.

Notre Dame Katedrali kulesi giriş ücreti:
Notre Dame katedraline giriş ücretsiz.
Katedral kulesine çıkış ücreti: 10 €, çocuklara ücretsiz.

Notre Dame Katedrali'ne nasıl gidilir?
1 Nol'lu metro Hotel de Ville veya Chatelet durağı
4 No'lu metro Cite veya St-Michel durağı
7, 11, 14 No'lu metrolar Chatalet durağı
RER B ve RER C trenleri St-Michel durağı

Seine nehri ve köprüler

Paris, Seine nehri kıyısında kurulmuş, merkezi ve başlıca önemli yerleri nehrin sağ ve sol yakasında dağılmış durumda. Nehrin, sağ ve sol yakası da tarih boyunca çeşitli köprüler ile birbirine bağlanmış. Günümüzde de bazıları tarihi, bazıları yakın tarihli yaya köprüsü Paris'te Seine nehri üzerinde 37 köprü bulunmakta. En eski köprü olan Notre Dame yakınlarında Cite adası girişindeki Pont Neuf ve Orsay müzesi yakınlarındaki ihtişamlı Alexander III köprüleri özellikle görülmeye değer.

Seine nehrini, Paris köprülerini ve nehir boyunca sıralı birçok tarihi binayı görmenin en güzel yolu Paris'te bir bot turu yapmak. Yemekli veya yemeksiz yapılabilen bot turları Eyfel kulesi ve Notre Dame arasında bir tur şeklinde yapılıyor. 1 saatlik yemeksiz Paris bot turu fiyatları 15 € civarında. Farklı farklı bot turu yapan firmalar var. Eyfel Kulesi, Notre Dame ve Pont Neuf yakınlarında bot turu kalkış noktaları bulunuyor.

Pont Neuf'e nasıl gidilir?
7 No'lu metro Pont Neuf durağı
4 No'lu metro Cite durağı

Montparnasse binası

Yükseklerden güzel bir Paris manzarası seyretmenin bir yolu da Montparnasse kulesine çıkmak. Paris manzara fotoğrafımın içinde bir de Eyfel kulesi olmalı diyorsanız Montparnasse doğru adres. Binanın 56. katına kadar asansör ile çıkıp üç kat merdiven çıkarak 59. kattaki 200 metre yükseklikteki seyir terasına çıkılıyor. 360 derece Paris manzarasında Eyfel kulesi, Louvre Müzesi, Arc de Triomphe gibi önemli yerler görülebiliyor.

Montparnasse kulesi seyir terası giriş ücreti:
Yetişkin 15 €, 7 yaş altı çocuk ücretsiz, 7-15 yaş 9,5 €
Güncel fiyatlar burada.

Montparnasse kulesine nasıl gidilir?
4, 6, 12, 13 No'lu metro Montparnasse - Bienvenüe durağı

Paris cafeleri

Paris tatilinin daha bir hissedebilmenin en güzel yolu hiç şüphesiz bir cefeye oturup sokağa dönük masalarında birer kahve içmektir. Paris cafeleri arasında iki tanesi var ki onlarda oturup bir şeyler yiyip içmek de Paris'te yapılacak belli başlı turistik aktiviteler arasında yer alıyor: Cafe de Flore ve biraz ilerisinde yer alan Les Deux Magots cafeleri. Her iki cafe de nostaljik atmosferleri, zamanında nice ünlü kişinin masalarında oturup hararetli sohbetlere dalmış olduğu tarihi ile etkileyici.

Cefe de Flore ve Les Deux Magots cafelerine nasıl gidilir?
4 No'lu metro Saint Germain-des Pres durağı
10 No'lu metro Mabillon durağı

Lafayette ve Opera çevresi

Pek çok kişi için, modanın başkenti Paris seyahati bol bol alışveriş demek. Tüm lüks markaların bir arada bulunduğu Galeries Lafayette ise alışveriş çılgınlığının en üst noktası gibi. Alışverişi düşünmeyenler için bile Lafayette kocaman kubbeli renkli tavanı, çoğunluğunu uzak doğulu turistlerin oluşturduğu kalabalığı ve ortamıyla bir alışveriş müzesi geziyormuş tadında ziyaret edilesi bir yer. Galeries Lafayette'in en üst katından ücretsiz Eyfel kuleli Paris manzarası görülebildiği aklınızda olsun. Galeriries Lafayette'e kadar gitmişken nefis mimarili Opera Garnier ve opera çevresinde Paris'e hakim Haussmann mimarisinin özü görülebilir.

Lafayette'e nasıl gidilir?
7 ve 9 No'lu metro Chaussee d'Antin - La Fayette durağı
3, 7, 8 No'lu metro Opera durağı
RER A treni Auber durağı
RER E treni Haussmann - St Lazare durağı

Sacre Coeur

Sacre Coeur Bazilikası, Paris'in en yüksek noktasında Montmartre semtinde yer alıyor. Montmartre, daracık şirin sokakları, sokak ressamlarının doldurduğu meydanları, cafeleri ile Paris'in geri kalanından oldukça farklı; sıcacık duygular uyandırıyor insanda. Sacre Coeur Bazilikası, bembeyaz görüntüsü, yüksek bir konumdan sunduğu Paris manzarası ve ortamıyla görülmeye değer. Bazilika bir mabet yeri olduğundan girişi ücretsiz. Sacre Coeur'un eteğindeki sokak satıcıları rahatsız edici olabiliyor, biraz dikkatli olmakta fayda var. Civardaki hediyelik eşya dükkanları diğer yerlere göre daha ekonomik. Sacre Coeur eteklerinden revü şovları ile ünlü Moulin Rouge'a doğru devam edildiğinde Paris'in çok da tekin olmayan bambaşka bir yüzü ile karşılaşabilirsiniz.

Sacre Coeur Bazalikası'na nasıl gidilir?
2 veya 12 No'lu metro Pigalle durağı sonrası Montmartrobus otobüsü
12 No'lu metro Jules Martin durağı sonrası Montmartrobus otobüsü
2 No'lu metro Anvers durağı sonrası funiküler veya merdivenler
12 No'lu metro Abbesses durağı (mümkünse metro çıkışı yüzeye kadar asansöre binin, merdivenler çok fazla) sonrası funiküler veya merdivenler

4 - 5 Günlük Paris Gezi Planı

4 - 5 günlük bir Paris seyahati planlıyorsanız bol yürüyüşlü, daha bir tadını çıkartacak bir rota oluşturabilirsiniz. Yukarıdaki nokta atışlarının arasını uzun yürüyüşler ve müze ziyaretleri ile renklendirebilirsiniz. Tabii ki yukarıdakilerden sadece Eiffel'i görüp, sonra Louvre müzesini ziyaret edip Paris cafe ve restoranlarının tadının çıkarılacağı çok daha relax bir rota da oluşturulabilir... Olabildiğince fazla yer göreyim diyenler için daha geniş zamanda, yukarıdaki listeye ilaveten Paris'te gezilecek yerler:

Louvre Müzesi

Louvre Müzesi'ni hakkıyla gezmek için günler gerekir. Ancak Louvre'un en önemli eserlerini görerek yaklaşık yarım günlük bir müze gezisi yapılabilir. Louvre'u ilk defa ziyaret edenler öncelikle müzedeki üç leydiyi görmek isterler: Mona Lisa, Venus de Milo heykeli ve Samothrace'in Kanatlı Zafer heykeli. Müzeyi ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken Louvre eserleri listesi burada.

Louvre Müzesi'ne nasıl gidilir?
1 ve 7 No'lu metro Palais Royal Musee du Louvre durağı.

Louvre Müzesi giriş ücretleri:
Yetişkin 15 €, çocuklara ücretsiz. Ekim'den Mart'a her ayın ilk Pazar günü giriş herkese ücretsiz. Güncel giriş ücretleri burada.

Tuileries Parkı

Louvre Müzesi'nden çıkıp piramitin hemen arkasındaki pembe renkli Arc de Triomphe du Carrousel'e doğru gittiğinizde, Paris'in orta yerindeki Tuliers Parkı çıkıyor karşınıza. Toprak zeminli yürüyüş yolları, gölet etrafında metal sandalyeli dinlenme yerleri ile spor yapan ve parkın tadını çıkartan Parisliler arasında vakit geçirmek için güzel bir yer. Tuliers Parkı'nın solundaki Seine nehri kıyısındaki orta kapısından çıkıp köprüden geçip Orsay Müzesi'ne, en ucundaki dönme dolabın yanına gidip Concorde Meydanı çıkışından çıkıp Şanzelize'ye doğru gidebilir, ya da sağ orta kapısından çıkıp Vendome Meydanı'na doğru devam edebilirsiniz.

Louvre'dan Şanzelize'ye adım adım gezi notlarım burada.

Tuliers Parkı'na nasıl gidilir?
1 No'lu metro Tuileries durağı

Orsay Müzesi

Louvre Müzesi ve Orsay Müzesi çok fazla sanat bilgisi olmayan insanlara bile bambaşka bir vizyon kazandıracak, sanatın engin dünyasına hayran bırakacak yerler. Her iki müze de Paris seyahatinde vakit ayırmaya değer. Orsay Müzesi eski bir istasyon binasından müzeye dönüştürülmüş. Binanın kendisi, altın renkli saati, cam tavanları ve ferah ortamıyla çok etkileyici. Orsay Müzesi'nde görülecek başlıca eserler Van Gogh'un aşina olduğumuz ünlü tabloları ve Monet ile birçok ünlü ressamın resimlerinin olduğu Empresyonist koleksiyonu. Orsay Müzesi'nin tepesinde saatin bulunduğu yerdeki müze cafesi de soluklanıp bir şeyler yemek için güzel.

Orsay Müzesi'ne nasıl gidilir?
RER C treni Musee d'Orsay durağı
12 No'lu metro Solferino durağı
Tuileries Parkı'ndan Passerelle Solferino yaya köprüsü ile

Orsay Müzesi giriş ücreti
Yetişkin 12 €, çocuklar ücretsiz, her ayın ilk Pazar günü herkese ücretsiz
Güncel giriş ücretleri burada.

Vendome Meydanı

Şanzelize'de dolaşıyorken Paris'in "high class"lığını çok fazla hissedemediyseniz Vendome'daki ünlü mücevher mağzalarının sıralandığı ve Ritz otelin bulunduğu ortamında lüksü ve şaşayı sonuna kadar hissedebilirsiniz. Vendome Meydanı'nın ortasındaki Vendome sütunundaki bronz rölyeflerde Napolyon'un zaferleri resmedilmiş. Vendome yakınlarındaki La Madeleine kilisesi, şehrin ortasında aniden karşınıza çıkan koskocaman binası ile şaşkınlık yaratıyor.

Vendome Meydanına'na nasıl gidilir?
Vendome meydanında metro durağı yok, en yakın ulaşım şekli Tuileries veya Concorde metro duraklarından yürümek.

Concorde Meydanı

Şanzelize'nin bir ucu olan Concorde Meydanı, dönme dolabı ve meydandaki dikilitaş ile çok uzaklardan bile fark edilebiliyor. Tarihte birçok kanlı olaya şahitlik etmiş olan meydan giyotinin kurulup XVI. Louis'in can verdiği bir yer. Meydanın karşısında, caddenin her iki tarafını bekleyen at heykeli ile Şanzelize ve devamında Arc de Triomphe var. Solundaki Seine nehri üzerinden Concorde Köprüsü'nden devam edildiğinde ise karşı yakada Palais Bourbon'da Fransız Meclisi yer alıyor.

Concorde Meydanı'na nasıl gidilir?
1, 8, 12 No'lu metro Concorde durağı

Alexander III köprüsü

Concorde Meydanı'ndan Şanzelize boyunca devam edildiğinde, solda cam kubbesi üzerindeki Fransız bayrağı ile yine Paris'in simgelerinden Grand Palais görülür. Grand Palais ve karşısındaki Petit Palais önünden devam edildiğinde ise sütunlar üzerindeki altın renkli pegasus atları ve sokak fenerlerinin süslediği gösterişli Alexander III köprüsüne ulaşılır.

Alexander III köprüsüne nasıl gidilir?
8 ve 13 No'lu metro ve RER C treni Invalides durağı

St Germain de Pres

Şanzelize bizim Nişantaşımız ise St Germain de Pres de bizim Bağdat caddemiz diyebiliriz. Geniş caddeler, cafeler, dükkanlar, Parisliler'in hayatının nasıl aktığının hissedilebileceği yerler. Orsay Müzesi'nin arka taraflarında, Paris'in sol yakasında bulunan St Germain de Pres semtinde ünlü Cafe de Flore ve Les Deux Magots cafeleri de yer alıyor. Montparnasse binası da St Germain yakınlarında.

St Germain de Pres'e nasıl gidilir?
4 No'lu metro Saint Germain-des Pres durağı
10 No'lu metro Mabillon durağı

Pantheon

Paris'in dört bir tarafında boyutları ile şaşkınlık yaratan birçok bina var. Luxemburg parkı yakınlarındaki Pantheon da heybeti ile insanda hayranlık uyandıran yerlerden biri. Kilise olarak inşa edilmiş olan Pantheon günümüzde birçok ünlü kişinin ve Fransız ulusal kahramanının mezarının bulunduğu bir mozole. Emile Zola, Victor Hugo, J.J. Rousseau, Madame Curie ve daha birçok kişinin mezarı Pantheon'da bulunuyor. Ayrıca, dünyanın kendi ekseni etrafında döndüğünü kanıtlayan Foucault sarkacı da Pantheon'un gösterişli yüksek kubbesine asılı.

Pantheon'a nasıl gidilir?
RER B Luxembourg durağı
10 No'lu metro Cluny - La Sorbonne veya Maubert durağında inip biraz yürümek gerek

Pantheon giriş ücreti
Yetişkin 9 €, çocuklar ücretsiz
Güncel giriş ücretleri burada.

Luxemburg Parkı

Jardin du Luxembourg, Floransa'nın Boboli bahçelerinden esinlenerek yapılmış çok büyük alana yayılmış bir park. St Germain de Pres ile Latin Quarter'ın kesişiminde yer alan park, çeşit çeşit ağaçları, Medici çeşmesi gibi fiskiye ve göletleri, heykelleri ile, Paris'in sol yakasını gezerken uğranıp, etraftan alınanlar ile mini bir piknik yapılası bir yer.

Luksemburg parkına nasıl gidilir?
RER B Luxembourg durağı

Quartier Latin

Luksemburg bahçeleri ve Pantheon'dan Notre Dame'e doğru devam edildiğinde Paris'in akademik hayatının merkezi, birçok müze ve kitapçının bulunduğu Latin Quarter'e varılmakta. Dünya'nın önde gelen üniversitelerinden La Sorbonne, ünlü Shakespeare kitapçısı Latin Quarter'de. Latin Quarter'den Saint Michel'e doğru devam edildiğinde Notre Dame Katedralinin bulundu Cite adası çıkar karşınıza.

Quartier Latin'e nasıl gidilir?
10 No'lu metro Cluny - La Sorbonne durağı

Cite Adası

Cite Adası (Ile de la Cite), Seine nehri üzerinde, Paris'in ilk kuruluş yeri ve geçmiş zamanlarda şehrin en merkezi bölgesidir. Tekne biçimindeki adanın bir ucunda Paris'in ayakta kalan en eski köprüsü Pont Neuf (Yeni Köprü) vardır. Harika vitrayları ile ünlü Sainte Chapelle ve Kraliçe Marie-Antoinette dahil giyotin öncesi hapishanesi olması ile ünlü Conciergerie de Cite Adası'nda yer alıyor. Adanın diğer ucuna doğru ise gösterişli yapısı ile Notre Dame de Paris Katedrali göz dolduruyor. Cite Adası'ndan Pont St-Louis köprüsü ile hemen yanındaki St-Louis Adası'na da geçilebiliyor.

Notre Dame Katedrali, Sainte Chapelle ve Conciergerie giriş ücreti
Notre Dame Katedrali: giriş ücretsiz
Sainte Chapelle: yetişkin 10 €, çocuklar ücretsiz
Conciergerie: yetişkin 9 €, çocuklar ücretsiz
Sainte Chapelle ve Conciergerie kombine bilet: 15 €

Cite Adası'na nasıl gidilir?
1, 7, 11, 14 No'lu metro Chatelet durağı
4 No'lu metro Cite veya Saint-Michel durağı
RER B Chatelet veya Saint-Michel durağı
RER C Saint-Michel durağı 

Versay Sarayı

Versay (Versailles) Sarayı, Paris'in 24 km güneybatısında bulunuyor. XIV. Louis'in inşa ettirdiği görkemli saray Fransız İhtilaline kadar Fransa'nın yönetim merkezi olmuş. 2300 odası, simetri harikası bahçeleri, parkları ile çok geniş alanda bulanan Versay için tam günlük bir gezi süresi ayırmak gerek. Versay Sarayı, Pazartesi günleri kapalı oluyor.

Versay Sarayı'na giriş ücreti:
Yetişkin 15 €, çocuklar ücretsiz
Kasım'dan Mart'a her ayın ilk Pazar günü herkese ücretsiz.
Güncel fiyatlar burada.

Versay Sarayı'na nasıl gidilir?
RER C treni Versailles Chateau - Rive Gauche durağında inip yaklaşık 10 dakika yürünür.

Disneyland

İster çocuklu, isterseniz de çocuksuz olun, Paris yakınlarında çok cazip bir eğlence merkezi var: Disneyland. Disneyland, Paris'in 44 km doğusunda yer alıyor ancak RER trenleri ile ulaşılması çok kolay. Walt Disney Studios Park ve Disneyland Park olarak iki ayrı bölümden oluşan tema parkın bir günde tamamını deneyimlemek imkansız ancak kaçırılmaması gereken bölümler üzerinden bir tur planlanabilir. Disneyland içinde ve etrafında birçok otel mevcut ancak daha uygun bir konaklama imkanı için Paris merkezde kalmak da mümkün.

Disneyland giriş ücreti:
Yaz - kış olması, hafta içi - hafta sonu olmasına göre bilet fiyatları 40 €'dan 90 €'ya kadar geniş farklılık gösteriyor. Walt Disney Studios Park ve Disneyland Park için ayrı ayrı bilet almak veya her ikisini kapsayan kombine bilet almak gerekli. Biletle eğlence parklarına girdikten sonra tüm aletlere ayrı bir ücret ödemeden sınırsız binilebiliyor. (tabii uzun kuyruklar sonrasında) Kış sezonunda biletler daha ucuz ancak hava erken karardığından park çok daha erken kapanıyor. 12 yaşından büyük çocuklar yetişkin sayılıyor. Yetişkin bilet ile çocuk bileti arasında sadece 7-8 € fark oluyor. Biletleri önceden online almak daha ekonomik. Güncel fiyat bilgisi ve online bilet için ayrıntılar burada.

Disneyland'e nasıl gidilir?
Paris merkezden Disneyland'e giden RER A trenine binip son durağı olan Marne-la-Vallee / Chessy istasyonunda inilir. İstasyon Disneyland'in tam yanında. 

Paris'te nerede kalınır?

Paris'te konaklamak için birçok seçenek mevcut. Ancak genel olarak bakacak olursak, Paris otelleri çok küçük odalı ve pahalı. Oda fiyatları 100 €'dan başlıyor diyebilirim. Hangi bölgede kalınacağına karar verirken dikkat edilecek en önemli husus, metro durağına yakınlığı olmalıdır bana göre. Ancak, metro ile gidilebildiği halde şehir merkezinden çok uzak oteller tercih edildiğinde, gidiş geliş günde en az bir saat zaman kaybı olabiliyor. Bu sebeple, nispeten merkezi otel seçmekte fayda var. 

Biz Paris'te konaklamak için  Opera bölgesi ve Notre Dame yakınlarındaki St Michel bölgesini tercih ettik. 

Bununla birlikte, Paris'te konaklanacak yer denilince birçok kişinin ilk tercihi Eyfel Kulesi manzaralı yerler ve Şanzelize yakınlığındaki oteller oluyor. Bu yerler, bütçeyi biraz daha zorlayacak olsa da yine de bir bakınmakta fayda var. Seyahat zamanınıza göre daha uygun seçenekler bulabilir ve etkileyici bir konaklama ile hiç şüphesiz Paris tatilinizi daha bir unutulmaz kılabilirsiniz.

Latin Quarter ve St Michel bölgesi otelleri

Bu bölge, Paris'te gezmesi en keyifli yerlerden biri. Latin Quarter, Saint Germain ve Notre Dame bu bölgeye yürüme mesafesinde yer alıyor. Oldukça merkezi olan bölge, aynı zamanda geç saatlere kadar capcanlı ve güvenli. Latin Quarter ve St Michel bölgesindeki oteller ve fiyatları için tıklayın.
  • Select Hotel (booking.com puanı 9.0 / 1500'den fazla yorum) bu bölgede, merkezi bir konumda, keyifli bir konaklama tercihi için iyi bir örnek. Otel fiyatları burada.
  •  Familia Hotel (booking.com puanı 8.1 / 1900'den fazla yorum) iyi bir konumda daha ekonomik bir konaklama tercih edenler için bir seçenek. Otel fiyatları burada.

Opera bölgesi otelleri

Opera bölgesi, birçok metro hattının geçtiği çok merkezi bir semt. Paris'te gezilecek başlıca yerler olan Louvre müzesi, Concord meydanı, Şanzelize vb Opera bölgesinden sadece bir iki metro durağı mesafesinde. Ulaşımı kolay, merkezi ve aynı zamanda geç saatlere kadar çok canlı ve hareketli yer konaklaması için iyi bir tercih Opera bölgesi.
  • Hotel Touraine Opera (booking.com puanı 8.9 / 1800'den fazla yorum) ünlü Galeries Lafayette ve Printemps lüks alışveriş merkezlerine sadece beş dakika yürüyüş mesafesinde ve metro durağına çok yakın bir otel. Otel fiyatları için tıklayın.
  • Hotel De La Cite Rougemont (booking.com puanı 8.1 / 1300'den fazla yorum) fiyat / fayda dengesi iyi, konum olarak çok beğenilen Opera bölgesinde daha ekonomik bir seçenek. Otel fiyatları için tıklayın.
  • Opera bölgesindeki daha fazla otel seçeneği ve fiyatları için tıklayın.

 Şanzelize bölgesi otelleri

Şanzelize bölgesi, Paris'te konaklanabilecek en merkezi yer. Gerek yürüyerek, gerekse kısa bir metro yolculuğu ile Paris'te görülecek yerler buradan kolaylıkla erişilebilir. Genel olarak, Şanzelize civarında oldukça pahalı oteller olmakla birlikte nispeten daha uygun konaklama imkanları da yok değil.

Eyfel kulesi manzaralı oteller

Paris'te konaklama tercihinizi Eyfel kulesi manzaralı bir otelden yana kullanmak isterseniz konaklama bütçenizi biraz daha yükseltmeniz gerekiyor. Efsane manzaralı Shangri-La Paris gibi otellerin fiyatları astronomik olsa da (otel linkine tıklayarak manzara ve fiyatlarını görebilirsiniz) nispeten daha uygun fiyatlı Eyfel manzaralı oteller de bulunabiliyor.
  • Jardins Eiffel (booking.com puanı 8.4 / 3000'den fazla yorum): Ben uzun uzun araştırdım, siz aramakla uğraşmayın, etkileyici bir Eyfel kulesi manzaralı bulabileceğiniz en uygun fiyatlı otel odası burada. Eyfel kulesi manzaralı oda için premium odalarını tercih etmeniz gerekiyor. Konum olarak da çok merkezi ve turistik yerlere yakın. Otel fiyatları için tıklayın

       
  • Hotel La Comtesse (booking.com puanı 8.9 / 700'den fazla yorum) bir başka Eyfel kulesi manzaralı otel seçeneği. Tarihi bir Haussmann tarzı binada yer alan otelin odaları modern ve konum olarak Eyfel kulesi önündeki parka sadece birkaç adım mesafede. Otel fiyatları için tıklayın

  • Eyfel kulesi yakınındaki diğer oteller ve fiyatları için tıklayın.