Ankaralıların "yakın yer"i olan Beypazarı, İstanbul'lular için de tek günlük seyahat rotası olabilir miydi? 300km'lik yolculuk biraz gözümüzü korkutsa da bize engel olamadı, sabah erkenden yollara düşüp çıktık yola...
Otobandan Akyazı'dan çıktık ve hemen sonrası tamamen dağların tepesinden, yamacından giden bir yolda bulduk kendimizi. Kimi bir dağ zirvesine çıktık, kimi düzgün ama virajlı yollardan dağ eteğine indik.

Keyifli bir yolculuk sonrası ilk durağımız Mudurnu'ya ulaştık.
Dağların arkasında kalmış olan Mudurnu'nun adeta tarih sayfalarında kalakalmış görüntüsü beni şaşırttı. Bolu'nun kuzeyindeki pek çok ilçesinden yolumuz geçmişti, hep biraz çarpıkçana bir şehirleşme, beton binalar hakimdi ilçelere. Mudurnu da malum, hepimizin kafalarında tavuk çiftlikleri ile özdeşleşmiş, onda da manzara farklı değildir diyordum ama yanılmışım...
Güzel bir eskilik hakimdi güzel ilçeye. Öyle pek çok restore edilmiş tarihi evleri konakları yoktu ama olduğu haliyle gayet dingin ve huzurluydu.
Mudurnu'nun sokaklarında dolaştık, çarşısına, tarihi camilerine bir göz attık.
Bir konağın bahçesinde oturduk, çayımızı yudumladık. Keyifli bir gezi sonrası tekrar yola koyulduk...
booking.com logo Mudurnu Otelleri Fiyatları
Göynük bağlantısına kadar yine dağlardan giden bir yol sonrası düzlüğe çıktık. Ovalardan, platolardan giden yollarda ilerledik.
Etraftaki bitki örtüsünün Karadeniz Bölgesi'ne hakim yemyeşil doğadan, İç Anadolu'nun kurak, çorak Karasal iklimine dönüşümünü gördük.
Beypazarı'na yaklaştıkça yollar giderek düzeldi, duble yollar karşımıza çıktı.
Biraz uzuncana ama keyifli bir yolculuk sonrası ulaştık Beypazarı'na. İlk durağımız tarihi ilçeyi yukarıdan gördüğümüz Hıdırlık Tepesi'ydi. İlçenin tarihi konaklarını, camilerini, hanlarını yukarıdan inceledikten sonra tepeden indik, biz de sokaklardaki günübirlikçi kalabalığa karıştık.
Beypazarı'nda güzel, turistik bir yerde olması gereken herşey vardı. Yerel ürünlerin satıldığı dükkanların olduğu çok güzel bir çarşısı, köylülerin ürünlerini sattığı şirin bir pazarı, ortamın tadını çıkaracak bir sürü cafesi, daha çoğunu görmek isteyenlere de çeşit çeşit müzeleri...
Tabii geçmişi 700 yıl öncelere dayanan tarihi mimarisi bunların içinde en önemlisi...

booking.com logo Beypazarı Otelleri Fiyatları
Tarihi Beypazarı çarşısında dolaştık. Ünlü lezzetleri kurusu, güveci, havucu, sodasını tattık.
Beypazarı'na temel gelme sebeplerimden olan Yaşayan Müze'ye gittik. Ebrulu, Karagöz'lü, kurşun dökmeli tarih sayfalarında dolaştık.
Mudurnu'da, Beypazarı'nda çok keyifli bir gün geçirdik. Akşamın yaklaşmasıyla tekrar dönüş yoluna geçtik. Günübirlik bir seyahat için belki biraz uzak bir rotaydı ama sonuna kadar buna değdi.
Gezi Tarihi: Ekim 2013