Çocuklarla doğada kahvaltı, İstanbul

"Sky Road" dergisi Eylül 2016 sayısında yayımlanan yazım.

Bazen bir göl kenarı, bazen şırıl şırıl akan bir dere ya da nefis bir deniz manzarası; etrafta sonbahar ile birlikte kızıl giysilerini giymeye hazırlanan yeşil ormanlar, görüntüsü bile insana huzur veren ortamlar... Böylesi yerlerde ailecek güzel bir kahvaltı etmek tüm yorgunlukları unutturur insana. Çocuklar çimenlerde koşuştururken siz de çayınızı yudumlayıp doğanın keyfini çıkartırsınız. Ne mutlu ki İstanbul çevresinde böylesi yerler bir sürü, bizler de birçoklarına ailecek gittik, doğa ile iç içe ortamlarda güzel bir kahvaltı etmenin tadını çıkarttık.

Polonezköy'de Kahvaltı

İstanbul'un hemen yanı başındaki yeşil vahadır Polonezköy. İstanbul Kavacık'tan sadece on beş dakikalık bir yolculuk sonrası büyük şehir ortamından çıkıp bambaşka bir dünya içinde buluyor insan kendini. Her tarafı ormanlar ile kaplı bir vadi, meyve ağaçlarının süslediği evler, sıcacık bir ortam... Son yılların popüler kahvaltı destinasyonu olan Polonezköy'de kahvaltı edip doğada vakit geçirilecek birçok mekan var. Bunlar arasında Stella, Piknik Park ve Polina, bizlerin özellikle ortamının güzelliği sebebiyle gitmeyi sevdiğimiz yerler.

Stella, çocukların meyve ağaçları arasında rahatlıkla koşuşturduğu çok geniş araziye ve huzurlu ortama sahip bir mekan. Kahvaltısı, serpme kahvaltı şeklinde. Piknik park, içinde hayvanat bahçesi dahil, çocuklar için birçok eğlenceli aktivite içeren, içinde mini bir göleti dahi olan bir başka harika yer, kahvaltısı açık büfe şeklinde. Polina ise, Polonezköy ruhunun hissedilebildiği, çok güzel köy kahvaltısı yapılabilecek bir yer.

Sapanca'da Kahvaltı

Sapanca ve Maşukiye çevresi, İstanbul'a yaklaşık bir saat uzaklıkta, doğa içindeki harika ortamıyla, insana iyi ki buralara geldik dedirtiyor. Şırıl şırıl akan dereler, ciğerlerimizin ferahladığını hissettiğimiz bol oksijen, hepsi Sapanca ve Maşukiye çevresinde. Yöresel köy kahvaltısı sunan birçok yer var. Bunlar arasında en popüler olanları ve bizlerin de deneyip çok beğendiğimiz Naturköy ve İstanbuldere Alabalık Evi.
İstanbul'a yakın kahvaltı mekanları

Naturköy, ormanlarla çevrili bir vadide dere kenarına kurulmuş çok geniş arazili bir tesis. Minik şelaleler, geniş yeşil alanlar, hatta mini bir göleti ile çocuklar ile vakit geçirmek çok eğlenceli burada. Kahvaltısında bir tek kuş sütü eksik, yöresel ürünlerden oluşan harika bir köy kahvaltısı sunuluyor. İstanbuldere de yine ormanlık bir vadide, dere kenarına kurulu geniş arazili bir yer. Şelale ve dere sesi eşliğinde lezzetli ürünlerden oluşan köy kahvaltısı etmek keyifli...

Şile ve Ağva'da Kahvaltı

İstanbul'a yaklaşık bir saat mesafede, düzgün yollarla ulaşılabilen şirin sayfiye yeri Şile yakınlarındaki Karamandere'de öylesi harika ortamlı bir göl var ki, güzelliği ile insanı hayran bırakıyor: Saklıgöl. Ormanlar arasında adeta saklanmış huzur dolu Saklıgöl kıyısındaki tesiste serpme köy kahvaltısı edebilir. Veya, göl kıyısında masa kiralayarak evden getirilenler ve semaver çay eşliğinde güzel bir kahvaltı edilebilir. Kahvaltı sonrası minik kaşifler ile göl çevresindeki ormanlık arazide dolaşmak da çok keyifli.

Şile sonrası, ağaçların tüneller yaptığı bir saatlik yol daha göze alınırsa bir başka cennet yere ulaşılır: Ağva. Ağva, Göksu ve Yeşilçay derelerinin sarmaladığı harika bir doğa ortasındaki bir Karadeniz beldesi. Göksu deresi kıyısındaki tesislerin birinde güzel bir kahvaltı etmek, kahvaltı sonrası Göksu'da deniz bisikleti ile, Yeşilçay'da tekneler ile gezinti yapmak inanılmaz huzurlu.

Doğa içinde Boğaz manzaralı kahvaltı

İstanbul'dan çok da uzaklaşmadan doğa ile iç içe şöyle bir Boğaz manzaralı kahvaltı etmek istendiğinde Anadolu Kavağı iyi bir tercih. Kavacık'a yaklaşık yirmi dakika uzaklıkta Anadolu Kavağı'na doğru ilerlerken İstanbul'un içinde böylesi doğa ile iç içe yerler mi varmış diye düşünüyor insan. Anadolu Kavağı'nın bir tepesindeki Yoros Kalesi yanındaki cafelerde kahvaltı ederken bir tarafta nefis Boğaz manzarası, diğer tarafta yeşil ormanlar eşlik eder. İşte huzur budur deyip, insan manzaraya doğru dalıp gider...

Sky Road dergisi