Sardinia Alghero old town

Sardunya Adası Nerede?

Sardunya Adası, İtalya'ya bağlı bir Akdeniz adası. Yüz ölçümü olarak Sicilya Adası'ndan sonra Akdeniz'in ikinci büyük adası. (Üçüncü büyük ada olan oldukça büyük olduğunu bildiğimiz Kıbrıs Adası, Sardinya Adası'nın yüz ölçümünün yarısından bile daha az)


İtalya'nın batı açıklarında yer alan Sardunya konum olarak Roma'nın güneyinden Sicilya'nın kuzeyine kadar uzanıyor. Bu büyüklüğü ile bir günde dolaşılıveren adalardan çok farklı olan Sardunya'nın en kuzeyinden en güneyine araba yolculuğu yaklaşık dört saat sürüyor.

Sardunya Adası, doğu kıyılarında Tiren Denizi, batı kıyılarında da Sardunya Denizi ile güzel bir yaz tatili destinasyonu. Ada özellikle, pudra inceliğindeki beyaz kumlu plajları ve tertemiz turkuaz sulu denizi ile meşhur. Tropikal adalara gitmeye gerek kalmadan, Akdeniz'in ortasındaki Sardunya'ya giderek benzer denizlerde tatil yapılabiliyor.

Sardunya Adası'nın en büyük şehri ve başkenti Cagliari. Olbia ve Alghero da adanın diğer önemli turistik şehirleri.

Sardunya Adası gezilecek yerler yazım için tıklayın.

Sardinia La Pelosa beach Italy

Sardunya Adası'na nasıl gidilir?

Uçakla

Sardunya Adası'nda Cagliari, Olbia ve Alghero'da üç uluslararası havaalanı var. 

Türkiye'den Sardunya Adası'na direkt uçuş olmadığı için en mantıklısı: 
 • Roma, Milano, Bologna gibi uygun uçak bileti bulunabilen İtalyan şehirleri üzerinden aktarmalı uçmak.
 • Sardunya Adası'na, Fransa, İspanya, Almanya, Birleşik Krallık ve daha birçok ülkeden direkt olarak uçulabiliyor. Farklı aktarmalı ucuz uçak bileti bulunması halinde aklınızda olsun.
 • Sardunya Adası'na gerçekleştirilen İtalya'dan iç hat uçuşları ve diğer ülke şehirlerinden uluslararası uçuşların incelenebilmesi için Sardunya havaalanlarının web siteleri şöyle:
  • Cagliari Airport uçuşları linki
  • Olbia Airport uçuşları linki
  • Alghero Airport uçuşları linki

Feribotla

Sardunya Adası'na ayrıca, İtalya, Fransa, Korsika Adası ve İspanya üzerinden feribotla da gidilebilir.

 • Roma Sardunya Adası feribot: Roma'nın Civitavecchia limanından Sardunya Adası'na direkt olarak feribot ile gidilebilir. Roma dışında, Genoa, Napoli gibi şehirlerden de Sardunya'nın değişik şehirlerine feribot seferleri var. Feribot seferleri çok da ucuz olmadığından bazen uçak alternatifini değerlendirmek mantıklı olabilir ama yine de fiyat karşılaştırması yapabilmek ve fikir vermesi adına feribot firmasının linkini aşağıya bırakıyorum.
  • İtalya'dan feribot seferleri (Tirrenia feribotu) linki

Biz Sardunya Adası Tatilimize Nasıl Gittik?

Bizler Sardunya Adası tatilimize Londra üzerinden British Airways ile gittik. Tatilimizi erken planlayarak Heathrow - Olbia Sardunya Adası uçak biletimizi neredeyse kişi başı £100 gibi bir ücrete mal edebildik. Uçak biletlerimizi aldığımız sırada, adanın başkenti olan Cagliari'ye British Airways biletleri çok daha pahalı olduğu için Olbia merkezli bir tatil planladık. Zaten Olbia yakınlarındaki dünyaca ünlü Costa Smeralda sahilleri adanın en güzel plaj ve denizleri olarak geçtiğinden Sardunya Adası keşfimize kuzey doğudan başlamış olduk.