Bozcaada kıyıları, polente

Bozcaada çevresi deyince ilk akla gelen Ayazma plajı oluyor. Adanın güneyinde yer alan plajın incecik kumu ve yavaş yavaş derinleşen suyu var. Plaj poyrazda oluşan dalgalara kapalı olduğundan sert poyrazlı günlerde bile deniz çarşaf gibi olabiliyor. Suyun sıcaklığına gelince biz ılığına pek rastlamadık. Bu gidişimizde de girilmeyecek kadar soğuktu. Özellikle rüzgarlı günlerde daha bir soğuk oluyormuş. Dediklerine göre ada bu yaz rüzgarsızmış ve su da ılıkmış ama bizim şansımıza biz o ılık suya rastlayamadık.Bozcaada, Ayazma plajı, güneş batmadan
Bozcaada, Ayazma plajının baş tarafıBozcaada, Ayazma plajı

Adanın bir başka güzel denizi Akvaryum koyu. Dediklerine göre bu koyun sıcaklığı biraz daha yüksek oluyormuş ama yerel halk bunun sadece bir efsane olduğunu söylüyor. Akvaryum'da bir otel var ve gördüğüm kadarıyla yapılaşma başlamış, yakında yeni yeni oteller olur.

Bozcaada, Akvaryum koyu

Bozcaada, Akvaryum koyu ve Akvaryum Otel

Akvaryum koyundan Ayazma plajına doğru ilerlediğinizden irili ufaklı yine akvaryum berraklığında koylar görüyorsunuz. İnsana durup bir fotoğraf çekme isteği uyandıran harika koylar.

Bozcaada, Güvercin Koyu

Bozcaada, Ayana Koyu

Bozcaada çok büyük bir ada olmadığından araba ile tüm adayı dolaşmanız yarım saat, bir saat sürüyor. Adanın tamamının yolları düzgün. Yer yer bağlar, yer yer çamlar ara ara oteller var ama genel olarak boz topraklar hakim Bozcaada'ya.

Bozcaada, rüzgar türbinleri ve Polente

Gezi Tarihi: Eylül 2012