Geçmişe tam yerinde yolculuk yapmak isteyenler için uçaklı GAP turları mükemmel noktalar sunuyor. Doğu ve Güneydoğu’nun gizemli sokakları, eşsiz mimari yapıları ve birbirinden güzel lezzetleriyle tanışmak isteyenler bu turlarda buluşuyor. Klasik bir GAP turu yaklaşık bir hafta sürüyor ve GAP şehirleri arasında Türkiye’nin tarih kokan Antakya, Adıyaman, Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep ve Adana şehirleri bulunuyor.

Eğer yaz sıcaklarına dayanıklı değilseniz bu bölgeleri ilkbahar ve sonbahar zamanlarında ziyaret ederek daha rahat bir gezi geçirebilirsiniz. Yaz aylarında sıcaklıkların yükseldiği bu şehirleri kış aylarında farklı manzaralarıyla görmek isterseniz kar ve yağmur yağışlarına karşı önleminizi almanız gerekiyor. Doğu ve Güneydoğu kültürünü yerinde görmek isteyenler için harika bir seçenek olan bu rotayı erken rezervasyon fırsatlarını takip ederek de ekonomik fiyatlarla görebilirsiniz.

Antakya Kalesi

Antakya Kalesi
Hoşgörünün başkenti olarak bilinen Antakya’nın simgesi olan Antakya Kalesi’nin tarihi Milattan Önce 300’lü yıllara dayanıyor. Büyük İskender’in generallerinden biri olan Seleucos I. Nikator tarafından yapılan kale yüzyıllar içerisinde gerçekleşen savaşlarda sayısız darbe almasına rağmen günümüze ulaşmayı başarıyor. 12 kilometre uzunluğunda bir sura sahip olan Antakya Kalesi’nin zamanında 360 kuleye sahip olduğu düşünülüyor ve kalenin duvarları Asi Nehri’nde başlıyor. GAP turu kapsamında lezzetleriyle ön plana çıkan Hatay’ın incisi Antakya birbirinden değerli noktaları size sunuyor.

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı
GAP turunda gezilecek yerlerin başında gelen Nemrut Dağı, Helenistik dönemin izlerini taşıyor. Adıyaman’ın Kahta ilçesinde konumlanan Nemrut Dağı sahip olduğu 2150 metre yükseklikle şehrin en zirve noktalarından biri olma özelliğini taşıyor. Görenlerin hayran kaldığı Nemrut Dağı hem tarihi dokusu hem de doğal güzellikleriyle hafızalara kazınıyor. Tarihinin çok eski dönemlere ışık tutuğu Nemrut Dağı’nın üzerinde birbirinden eşsiz birçok heykel ve eski yapı bulunuyor. Bu heykellerin Kommagene Kralı I. Antiochos tarafından tanrılara olan minnet borcunu ödemek amaçlı yaptırıldığı biliniyor.

Mardin Kalesi

Mardin Kalesi
Tarihi yapıları ve geleneklerine bağlı yaşam tarzıyla bilinen Mardin her yıl yüz binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Mardin’in en eski yapıları arasında yer alan Mardin Kalesi 1600 yıllık bir geçmişe sahip. En son Hamdaniler’in elinde olan kale yüzyıllar boyunca sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış. Mardin’e tepeden bakmak isteyenler için muhteşem bir fırsat sunan Mardin Kalesi’nde zaman zaman restorasyon çalışmaları yapılarak kalenin ayakta kalması sağlanıyor. Mardin Kalesi kompleksinin içerisindeki camiler, hamamlar ve ambarlar da kesinlikle görülmeye değer.

Balıklı Göl

Balıklı Göl, Şanlıurfa
Dini açıdan büyük bir öneme sahip olan Balıklı Göl, GAP şehirlerinin gözbebeği Şanlıurfa’da
bulunuyor. 5 metreye varan derinliği ve 150 metre uzunluğu ile Şanlıurfa’nın sembolü haline gelen bu gölde bulunan sazan balıkları büyük bir özveri ile besleniyor.

Medusa Cam Eserler Müzesi

Medusa Cam Eserleri Müzesi, Gaziantep
Gaziantep denince akıllara birbirinden lezzetli baklava çeşitleri geliyor. Lezzeti damaklarda kalan baklavalarıyla ünlü bu şehirde mutlaka görülmesi gereken bir nokta olan Medusa Cam Eserler Müzesi yüzyıllar öncesinin yapılarını gözler önüne seriyor. Gaziantep Kalesi’ne yakın bir konumda bulunan Medusa Cam Eserler Müzesi 3 adet geleneksel Gaziantep evinin restore edilmesiyle oluşturuyor. İlk açıldığı ay 5 bin kişi tarafından ziyaret edilen Medusa Cam Eserler Müzesi’nde Eski Tunç çağından kalma bronz figürler, Roma ve İslami dönemden kalan eserler sergileniyor. Tarihe ışık tutan bu müzede birbirinden değerli sikke ve İslami döneme ait altınları da görmeniz mümkün.

Taş Köprü

Taş Köprü, Adana
Toros Dağları’nın güneyinden göz kırpan ve çeşitli lezzetleriyle dillerden düşmeyen Adana’nın simgesi Taş Köprü’nün geçmişi Roma dönemine kadar uzanıyor. Seyhan Nehri üzerinde konumlanan bu köprü Adana merkezi ve Karşıyaka’yı birbirine bağlıyor. Dünyanın en eski ve hala kullanılan köprüsü olarak tanımlanan Taş Köprü’nün geçmişine dair birçok hikaye bulunuyor. Yaklaşık 3000 yıllık bir geçmişe sahip olmasından dolayı hakkında sayısız hikaye anlatılan köprü GAP turunuzun unutulmazlarından olacak. 21 göze sahip olduğu bilinen Taş Köprü’nün Seyhan Nehri’nde yapılan ıslah çalışmaları sonucunda 4 gözü toprak altında kalıyor. Geceleri ayrı gündüzleri ayrı güzellikte manzaralar sunan Taş Köprü, GAP şehirleri arasında şüphesiz en otantiği olan Adana’da ilk görmeniz gereken yapılardan biri.