Nice deyince ilk akla gelen simgelerdendir Le Negresco Oteli. Nice'in tanıtım resimlerinde masallardan çıkmış gibi duran pembe kubbeli, sarayımsı yapılı Negresco Otel'e muhakkak rastlanır. Biz de çocuklu çıkmış olduğumuz Nice tatilimizde güzel bir yerde kalmak istedik. Negresco'da iyi bir promosyona rastladık ve o güzel masalsı otelin masal aleminde birkaç gün geçirdik...

Tam da otelin 100. yılında gitmişiz otele. Daha otele girmeden renkli giysili kapı görevlileri bizi karşıladı. Resepsiyonda kısa bir check in sonrası odamıza yerleştik.
Le Negresco Otel girişi, Nis
100. yılını kutlayan Le Negresco Otel girişi, Nice Le Negresco Otel'in 100. yıl etkinlikleri, Nis
Kaldığımız oda tam da Nice'in güzel denizine ve sahil boyunca uzanan ünlü Promenade des Anglais yürüyüş yoluna bakıyordu.
Oda dekorasyonu ise tek kelime ile "şahaneydi". Krallara layık bir yatak, her tarafta antikalar, altın kaplama banyo ve lavabolar.
kral yatağımız, Le Negresco Nice
kalmış olduğumuz antika dolu oda, Le Negresco Nis
oda dekorasyonundaki bazı eşyaların 1600lü yıllardan kalma bir kaleden geldiğinin anlatımı, Le Negresco Nice kalmış olduğumuz odadaki altın banyo küveti, Le Negresco Nis
O güzel ortamı görünce oğlum krallığını ilan etti. Biz sen prens ol, biz de kral ve kraliçe olalım diye ikna etmeye çalışsak da ikna edemedik. Nitekim onun için getirilmiş yedek yatakta değil de kral yatağında geceledi...
Odamıza yerleştikten sonra oteli keşfetmek ve ünlü cafe restoranı La Rotonde Brasserie'de bir şeyler yemek üzere çıktık. Otel koridorları bile antika eşyalar ile doluydu.
Negresco Otel'in koridorlarındaki antikalar, Nice
Negresco Otel'in koridorlarındaki büst ve heykeller, Nis Negresco Otel'in koridorlarındaki duvar süsleri, Nice
Kırmızı kadife kaplı antika asansöre bindik ve lobiye indik.
otantik asansörden inerken, Le Negresco Otel Nice oğlum otantik asansörde, Le Negresco
Le Negresco Otel lobisi, Nice
Lobinin arkasındaki kristal avizeli salon muhteşemdi. Renkli figürler ve portreler ile süslenmiş olan salonda biraz bakındık, fotoğraf çektik.
oğlum Le Negresco Otel'de dolaşırken, Nice Le Negresco Otel'in kristal avizeli, ilginç figürlü salonu, Nis
Le Negresco Otel'in cam tavanlı salonu, Nice
Daha sonra karnımız iyice acıkınca restoran kısmına geçtik. Negresco'nun içindeki La Rotonde Brasserie'de hem kahvaltı veriliyor, hem de gün boyunca bir şeyler yenilebiliyor.
Biz öğle saatinde gittiğimizden öğle menüsünden yedik.
La Rotonde Brasserie'de öğle menüsü, Le Negresco Nice
istridye mantarlı dana rosto, La Rotonde Negresco çipura carpaccio ve limonlu risotto, La Rotonde Negresco
Oğlum makarnasını yedikten sonra, önce başka bir şey yemeyeceğim diye tutturduysa da gelen eklerler ve güzel tatlıları görünce tabaklarımıza saldırmaktan geri kalamadı.
oğlum tatlı yanındaki muzlu dondurmadan yerken, La Rotonde Negresco
exotic meyveli tatlı ve hindistan cevizi sorbesi, La Rotonde Negresco sütlü çikolata kremalı karamel çıtırlar ve muzlu dondurma, La Rotonde Negresco
Fransa'daki otellerde genelde sadece konaklama hizmeti verilip kahvaltı extra alınmasına rağmen biz otelin La Rotonde Brasserie'deki güzel kahvaltısını da denemek istedik. Tabii anlatmak gereksiz; peynirleriyle, kruvasan ve hamur işleriyle, değişik meyveleri ile birinci sınıf bir kahvaltı ettik.
La Rotonde Brasserie'nin ortamı da harika, tam çocukları eğlendirecek cinsten. Atlı karınca şeklinde dekore edilmiş ve her yarım saatte bir müzik çalıyor, figürler hareket etmeye başlıyor, atlar yukarı aşağı inip çıkıyor. Oğlum müziğin her çalışında çok eğlendi, hareket eden figürleri ilgiyle izledi.
Negresco'da konaklayarak şık, güzel bir tatil geçirdik. Yolumuz tekrar oralardan geçtiğinde hiç olmazsa güzel restoranında bir şeyler yemek için uğramak gerek diye düşündük...

Gezi Tarihi: Mart 2013